5G’nin Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey!

Evet, kısa bir müddet evvel düzenlenen CES 2019‘da 5G hakkında çok şey konuşuldu. AT&T, ABD’de 12 kentte 5G irtibatını başlatırken, Verizon’dan, Avustralya’nın Telstra şirketine ve İngiltere’den EE’ye kadar çok sayıda Mobile Broadband şirketi şu sıralar 5G için son hazırlıklarını yapmaktalar. Ülkemiz için de hazırlıklar sürüyor pek natürel… Pekala, 5G bizlere neler kazandıracak. İşte 10 örnek.

1. Meskende kabloya son

Evet, eminiz hepiniz kablolardan sıkıldınız. 5G ile bir arada konutta yüksek internet ilişkisi için illa kablolara bağımlı olmayacaksınız. Wi-Fi üzerinden Ethernet ile bağlı olduğunuz süratlerde performans almak mümkün olacak. Elbette bu senaryolar yeterli bir altyapınız olduğu takdirde gerçekleşecek. Aksi halde hayal bile etmeyin.

2. Gerçek vakitli arttırılmış gerçeklik

5G sırf taşınabilir interneti geliştirmeyecek elbette aygıtlar ortasındaki etkileşimi de etkileyecek. Mesela 5G’den sanal gerçeklik gözlüklerinde de faydalanacağız. CES 2019’da Belçika şirketi Mimesys’nin Magic Leap karma gerçeklik gözlüklerini büsbütün kablosuz biçimde 5G üzerinden çalıştığını göstermesi, bunun örneklerinden biri.

3. Daha az baz istasyonu

Şimdilik baz istasyonsuz bir taşınabilir internet düşünülemez tahminen lakin 5G, daha az baz istasyonu ile çalışabiliyor. Sadece daha az değil, birebir vakitte daha küçük yapılarda tasarlanacaklar. Öte yandan bu gelişim akıllı telefonların dizaynlarını da etkileyecek. Çünkü telefonlarda yer alacak antenlerin de boyutları küçülecek.

4. Otonomlar geliyor

Evet, 5G’nin en fazla heyecanla beklendiği alan kuşkusuz otonom teknolojisi. 5G ile bir arada otonom konusunda daha rahat test imkanı sağlayacak olan araba şirketleri, böylelikle bu yenilikçi arabaları günlük hayata daha kolay entegre edebilecekler.

5. Bulut teknolojisi de yararlanacak

Kuşkusuz 5G temasından bulut teknolojisi ve bulut şirketleri de faydalanacak. Yeni devirde bulut servislerinin arttığına ve kullanımının da beşerler tarafından yaygılaştığına şahit olacağız.

6. 8K 5G TV’ler de gelecek

Evet, akıllı televizyonlarda 8K imaj teknolojisi tahminen duyduğumuz bir şeydi lakin buna bir de 5G entegre etmek biraz tuhaf değil mi? Evet, Sharp birinci 8K 5G TV‘sini CES 2019’da gösterdi. Böylelikle 8K imgeleri sergileyebilen ekran, üstelik bu 8K manzarayı 5G üzerinden stream edebiliyor. Elbette bu şimdilik biraz deneysel bir çalışma. Gelecekte bu tıp televizyonlar yaygınlaşır mı, bunu görmek için beklemek gerek.

7. Akıllı telefonlarda bulut oyunları

Yalnızca akıllı telefonlarda değil, bulut oyun sistemi gelecekte pek çok alanda yaygın olarak kullanılabilir. Daha evvel de bunun örneklerini görmüştük. Mesela OnLive isminde bir sistem vardı, ancak pek yaşayamadı.

Bu tıp bulut oyun ağları ile bir arada, halihazırda donanımınızdan bağımsız olarak, bir oyunu bulut sunucu üzerinde bir makine üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ha, bu sistem ne kadar yaygınlaşır pek emin değiliz, çünkü donanım üreticileri de kullanıcılara donanım satma derdinler.

Masaüstü bilgisayar tarafı bu işin neresinde olur bilinmez, ancak konsol ve akıllı telefon üzere aygıtlar üzerinden bu cins bir sistem kabul görebilir. Yani oyunlarınızı bulut üzerinden üst düzey performansta oynamak mümkün olabilir.

8. “İkinci Beyin” mümkün olabilir

Evet, 5G ile birlikte tuhaflıklar serisi hayatımıza girmeye başlayabilir, hazır olun. Çünkü geliştirilmekte olan pek çok fikir var, bunlar prototip aşamasındalar ve harekete geçmek için tek gereksinimleri sadece daha yüksek süratte kablosuz temas. Çünkü aktarılması gereken bilgiler yüksek paketler ve anlık iletilmesi gerekiyorlar. Bunu da 5G sağlayacak.

CES 2019’da karşımıza çıkan bir aygıt olan OrCam MyMe, şahsî toplumsal bağ asistanı. Günlük hayatınızda kiminle tanıştıysanız hakkında bir araştırma yapan ve size onunla ilgili bilgileri toplayan, üzerinde minik bir kamera bulunduran bu aygıt, olağan ki 5G’den yararlanacak ve gelecekte farklı modüllerle hayatımızda olabilir. Ne üzere mi? Mesela Black Mirror’daki The Entire History of You kısmındaki “lens” üzere. Teknoloji devlerinin bu tarafta de çalışmaları olduğunun altını çizelim.

9. Lisan öğrenmeye gerek kalmayacak

Evet, günün birinde rastgele bir şey öğrenmeye gerek kalmayacak, çünkü bunlar CHIP‘lerle sağlanacak. Lakin o vakte kadar lisan çevirisinde ekstra aygıtları kullanacağız. 5G’den bu istikamette de yararlanılacak ve simültane çeviri daha süratli formda yapılabilecek.

10. Daha fazla “telefon zombisi”

Evet, dolayısı ile tüm bunların sonucunda daha fazla telefon zombisi olacağız. Evet, halihazırda 4G irtibatı ile bir arada başımızı telefondan kaldırmıyorken, 5G ile birlikte tüketecek çok daha fazla data elimizin altında olacak. Yani, başımızı ekrandan kaldırırsak, ne ala.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir