Epic Games patronu: Çin devletine veri sızdırmıyoruz

Çinli teknoloji devlerinin küresel pazarda büyük bir hakimiyet kazanmasının yanı sıra sayısız Batılı firmaya yatırım yaparak ortak olması da telaşları arttırıyor. Çünkü Çinli teknoloji devlerinin Çin hükümeti ile direkt yahut dolaylı olarak kesinlikle bir bağının olduğu biliniyor.

Telaşlar bitmiyor

Küresel pazarda adeta ahtapot üzere her firmada yatırım olan bir dev var ki o da Tencent. Oyun firmalarının birçoklarında yatırımı olan Tencent’in taşınabilir uygulama stüdyolarında da kıymetli yatırımı bulunuyor. Haliyle Çin hükümetine data sızdırma olayları sık sık gündeme geliyor.

Tencent’in ortak olduğu oyun devlerinden birisi Epic Games. Epic Games Store son periyotta özel oyun mutabakatları ile ses getirmişti lakin kullanıcıların bilgi sızıntısına dair tenkitleri giderek artıyor. Kimi kullanıcılar mağaza hesaplarının internete sızdırıldığını tez ederken kimileri da Tencent’in kullanıcı datalarına erişerek Çin hükümetine gönderdiğini sav ediyor.

Epic Games işvereni Tim Sweeney bu tezler üzerine Twitter hesabından bir açıklama yapma muhtaçlığı hissetti. Ünlü işveren yaptığı açıklamada Epic Games’in yalnızca sahip olduğu küresel iştirakleri ile bilgi paylaşımı yaptığını ve Tencent’in muhakkak bir erişiminin olmadığını vurguladı.

Ayrıyeten Epic Games’in rastgele bir siber taarruza uğramadığını söz eden Sweeney son periyotta internete sızdırılan email ve parola datalarının mağazaya girişte de denendiğini ve kimi hesaplara bu formda erişildiğini lisana getiriyor.

Sweeney’in açıklamaları kullanıcıları ne derece tatmin edecek bilinmiyor lakin firmanın Çin gölgesi altında faaliyetlerine devam etmesi tenkitlerin de devam etmesine neden olacaktır.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir