Rusya, Facebook ve Twitter’a 50’şer dolar para cezası verdi

2015 yılının sonlarından bu yana, Rusya vatandaşları hakkında bilgi depolayan yahut işleyen tüm firmaların, Rusya’da bunu yapması mecburî hale getirilmişti. Bunun nedeni ise dataların Rus hükümetine de sunulması gerektiği olarak açıklanıyor. Çünkü 2016 yılında LinkedIn buna uymadığı için ülkede yasaklanmış ve Apple‘da tehditlerden sonra bilgilerini Rusya’da depolamaya başlamıştı.

Uzun vadede Rusya’da yasaklanabilirler

Rus haber sitesi Interfax’a nazaran , geçtiğimiz hafta Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibatı Denetleme Kurumu Roskomnadzor, sırasıyla Twitter ve Facebook‘u mahkemeye çıkararak 3.000 ruble (46.64 dolar) para cezası verdi. Çünkü mahkemenin verebileceği taban ceza meblağının bu olduğu belirtiliyor. Her iki şirket de kendilerini savunmak için mahkemeye çıkmayı seçmediler. Muhtemelen çalışanların fiyatlarının para cezasından daha büyük olacağı için bu türlü bir usul tercih ettikleri düşünülüyor.

Facebook, Rusya’nın bu isteğini yıllardır gözardı ederken, Twitter’ın ise 2017 yılının ortalarında bilgilerini yerelleştirmeyi kabul ettiği, lakin şu tarihe kadar bir teşebbüste bulunmadığı belirtiliyor. Roskomnadzor‘un neden bu kadar küçük bir ölçü için şirketleri cezalandırdığı belirli değil. Fakat uzun vadede bu iki toplumsal medya devinin ülkede yasaklanabileceği tehlikesi de mevcut.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir