Turkcell Şebekesi Yerli Yapay Zeka ile Daha Güçlü

Dünyanın birinci dijital operatörü Turkcell, teknoloji dünyasının yeniliklerini vakit kaybetmeksizin şebekelerine uyguluyor ve müşterilerinin hizmetine sunuyor. Turkcell’lilerin daha kusursuz bir irtibat tecrübesi yaşamaları için artık de yerli imkanlarla geliştirilen yapay zeka ve makine öğrenmesi algoritmaları Turkcell şebekesine uygulanarak dijital operatör yetenekleri pekiştiriliyor.

Bu kapsamda Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen “Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme” projesiyle, haberleşmeyi sağlayan baz istasyonlarındaki mümkün sıkıntılar önden varsayım edilerek, yerli yapay zeka yetenekleriyle saha kesintilerinin önüne geçiliyor.

Turkcell’in dijital operatör olmanın yanı sıra kendi kullandığı teknolojileri kendisi üreten bir şirket olduğunun altını çizen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zeka ve makine öğrenmesi algoritmalarıyla müşterilerimize kusursuz bir tecrübe yaşatmak için çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdürüyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz ‘Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme’ sistemimiz daha şimdiden yüzde 85 üzere yüksek oranda şebekemizde yaşanabilecek muhtemel durumları bize evvelce haber veriyor. Yeni teknolojiler sayesinde verimliliğini arttıran tahlillerimizle müşterilerimize kusursuz bir tecrübe yaşatırken, sağladığımız tasarruflarla da kaynak verimliliğini azamî seviyeye çıkarıyoruz. Müşterilerimize en son teknolojilerle en kaliteli şebeke tecrübesi yaşatmak için çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz” dedi. 

“Baz İstasyonu Servis Kesinti Tahminleme” projesi sayesinde yaklaşık 200 milyon alarm kaydı ve ona karşılık gelen 200 GB bilgi, Turkcell’ in yerli ML (Machine Learning) platformunda yeniden Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zekâ algoritmaları ile işleniyor ve saha bazında 24 saatlik bir dilimde kesinti iddia oranı üretiliyor. Varsayım algoritmasının ürettiği oran manalı bulunması durumunda ilgili saha sorumlusu Bölge Tahlil Ortağı’ na açılan bir “Arıza Kaydı” vasıtası ile proaktif olarak müdahale süreci başlatıyor.

Yerli Yapay Zeka ile üretilen birinci dataları tahlil eden Turkcell Şebeke Operasyonları Merkezi grupları projenin birinci bir ayında 100’ün üzerinde sahayı ilgili Bölge Tahlil Ortağı grupları ile paylaştı.  Yapılan müdahaleler ile birlikte ilgili alanlardaki mümkün servis kayıplarının önüne geçildi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir