Yapay Zeka Şampiyon Dota 2 Takımını Yendi

En usta Dota 2 oyuncuları, gelişmiş bir AI (yapay zeka) olan Open AI Five karşısında fazla dayanamadı. OpenAI Five, Valve’s 2018 International‘ı kazanan usta takımı OG’den beş oyuncuyu “üçün en iyisi” formatındaki bir şov maçında mağlup etti. The Verge’e nazaran Open AI isimli yapay zeka, bu galibiyetini agresif ve klasik olmayan usullere dayanarak aldı ve her oyunda en uygun kahramanları seçerek çaba etmeyi başardı. derin öğrenme sisteminin geliştiğini ve belirtti. Dota 2 şampiyonu OG yapay zeka karşısında âlâ bir gayret vermiş olsa da (ilk tıp 30 dakikadan fazla sürdü) üç maçın sonunda havlu attı.

Dahası, OpenAI birebir vakitte bu şov maçını Five’ın insan oyuncularla birlikte oynayabileceğini ve oyun şekillerinden bir şeyler öğrenebileceğini göstermek için kullandı. Ve daha da kıymetlisi, Open AI Five’a karşı sizin de oynayabilecek olmanız – OpenAI, 18 Nisan saat 09.00 (Doğu ABD Saati) ve 22 Nisan saat 02.59 (Doğu ABD Saati) ortasında AI’ya (hem kooperatif hem de rekabet modlarında) meydan okuma fırsatları için kayıtlara başladı. Bu yapay zeka karşısında kazanma beklentisine girmemeniz gerektiğini artık düzgün biliyor olsanız da Five’ın gerçekte ne kadar uygun olduğu konusunda birinci elden bilginiz olabilecek.

Elbette Open AI Five, kusursuz bir oyuncu değil. Yapay Zeka hala kısa vadeli stratejileri tercih etme eğiliminde ve şu anda dar bir kurallar dizisi ile oynamakla hudutlu. Başta belirttiğimiz şov maçında Five’ın galibiyetinin temel nedeni ise yapay zekanın sahip olduğu riskli stratejinin karşılığını almış olması. Uzun vadeli kararlarda beşerler hala daha güzeller ve AI daha maçın başında üstünlüğü ele almayı başarmış olmasaydı, OG daha âlâ bir sonuçla konutuna dönebilirdi.

Bu OpenAI’nin botunun en son planlanan kamu gösterimi olduğundan, gelecekte ne yazık ki daha fazla şov maçı görmemeniz mümkün. Bununla birlikte, bu muvaffakiyet Five’ın  yalnızca Dota 2’de başarılı olduğunu değil tıpkı vakitte farklı mekanikleri olan öteki oyunlar için de gereğince güçlü olduğunu gösteriyor. Oyunlarda güçlü yapay zeka yalnızca vakit problemi olabilir. Ve burada öğrenilen teknikler robotlara ve öteki oyun dışı vazifelere de uygulanabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir