2019’da Teknolojiye Yön Verecek 5 Önemli Trend

Akıllı teknolojilerin hayatın her alanında yaygınlaştığı bir yılın akabinde, 2019 yılında tüketici elektroniğine damgasını vuracak trendler de aşikâr oldu. Araştırma şirketlerinin öngörülerinde akıllı aygıt ve araçların ön plana çıktığını vurgulayan Anker Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Cem Bodur, 2019’da tüketicilerin ömrünü etkileyecek en kıymetli 5 teknolojiyi şöyle özetledi:

Siparişleri şoförsüz araçlar getirecek

Trafikte kendi kendine yol alan şoförsüz araçlar için şimdi biraz erken görünüyor. Fakat husus kısa uzaklık sipariş teslimatına geldiğinde şoförsüz araçları yakında kullanmaya başlayabiliriz. Şoförsüz araçlar, siparişini verdiğimiz pizzayı rahatlıkla konutumuza getirebilir. Gideceği ara muhakkak bir alan içinde olduğundan, denetimli bir formda yol alarak vazifesini muvaffakiyetle tamamlayabilir. Sürecin büsbütün otomatik hale gelmesi maliyetleri azaltacağından, firmalar müşterilerine çok daha uygun fiyatlarla hizmet verebilir. Teknolojiye öncülük eden şirketlerin yaptıkları pilot çalışmalar, yeni yılla birlikte şoförsüz sipariş teslimatı evresinin çok da uzak olmadığına dair kıymetli ipuçları barındırıyor.

Trafikte kendi kendine yol alan şoförsüz araçlar için şimdi

Teknoloji yalnızca aygıtları değil, içinde bulunduğumuz yapıları da akıllı hale getiriyor. Sayısı süratle artan akıllı ofislerde, ısıtma ve aydınlatma üzere sistemler anlık olarak otomatik bir biçimde denetim ediliyor. Yeni geliştirilen sensörler sayesinde, akıllı iş yerleri çalışanları tanıyor, ortamın ısı ve aydınlatma üzere değişkenlerini herkesi mutlu edecek hale getiriyor. Ses ve hava kirliliğini ölçüyor, gerektiğinde yöneticileri uyarıyor. Akıllanan ofisler ile hantal projeksiyonların evresi de sona eriyor. Nebula’nın ürettiği yeni akıllı projeksiyon sistemi Capsule ile projeksiyon aygıtları cebe giriyor. Kola kutusunu andıran dizaynıyla Capsule, küçük gövdesiyle tüm projeksiyon gereksinimlerine tahlil oluyor, ofiste sunum yapmak çok daha kolay hale geliyor.

Akıllı ofisler, kablo karışıklığından kurtulmak için ise Anker‘in taşınabilir güç üniteleri ve kablosuz şarj aygıtlarından faydalanıyor; çalışma masaları rahat bir nefes alıyor. Çalışanlara ülkü bir çalışma ortamı sunarak iş yerindeki üretkenliği artıran akıllı ofisler, teknoloji devlerinin yatırım ve çalışmalarıyla süratle gelişmeye devam ediyor.

Denetim için hastaneye gitmek koşul olmayacak

Ufak bir denetim için hastaneye gitme devri, akıllı aygıtlar sayesinde yakında büsbütün sona erecek üzere görünüyor. Firmaların geliştirdiği akıllı sıhhat kitleri, kullanıcıların durumunu yakından takip ediyor, gerektiğinde onlara ihtar veriyor. Kullanıcılar teknoloji sayesinde diledikleri an sıhhat durumlarını denetim edebiliyor, gerektiğinde akıllı aygıtlar üzerinden hekim ve psikologlardan özel takviye alıyor. Akıllı teknolojiler sayesinde, sıhhat merkezlerine ulaşmakta zahmet yaşayan insanlara alternatif sağlanıyor, yüksek maliyetli rutin denetimler çok daha ulaşılabilir hale geliyor.

Haritalandırma teknolojisi hayatımızı kolaylaştıracak

Akıllı telefonların vazgeçilmez özelliklerinden biri olan haritalar, yeni yılda daha da akıllı hale gelecek. Yalnızca gidilmek istenen yeri göstermekle kalmayacak, kullanıcıların neye gereksinimi olduğunu öğrenip ona uygun tavsiyelerde bulunacaklar. Böylelikle kullanıcılar gitmek istedikleri yere çok daha süratli gidecek, aradıkları şeyi çok daha kolay bulacak. Haritalandırma teknolojisinin getirdiği yenilikler yalnızca trafiğe mahsus değil. Akıllı aygıtlar da bu gelişmelerden faydalanıyor, kullanıcılara mesken paklığında yardımcı olan Eufy RoboVac üzere akıllı süpürgeler bu teknolojiyi kullanıyor. 2019’da haritalandırma sistemini kullanan akıllı aygıtların sayısı artacak, böylelikle hayat daha da kolaylaşacak.

2019’da datanın ehemmiyeti daha da artacak

Teknoloji firmaları kullanıcılarına daha düzgün hizmet verebilmek için datanın gücünden daha fazla faydalanmanın yollarını arıyor. Aldıkları patentler ve gerçekleştirdikleri paydaşlıklar ile kendilerini yeni akıllı dünyaya hazırlayan firmalar, bilginin gücünden farklı hallerde faydalanmayı amaçlıyor. Müzik uygulamaları, dataları kullanıcılarına daha uygun bir müzik tecrübesi yaşatabilmek için tahlil ederken, teknoloji önderi firmalar ise bilgiyi şoförsüz araçlar geliştirmek için kullanıyor. Kullanıcısını her geçen gün biraz daha güzel tanıyan ve kendini onun tercihlerine nazaran daima olarak güncelleyen yeni akıllı sistemler, gücünü datadan alan teknolojik aygıtlar ile birlikte, tüketicilerin hayatını her geçen gün biraz daha kolaylaştırıyor. Bu trend, süratli gelişimine 2019 yılında da devam edecek.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir