5G Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şeyi Açıkladık!

5G şebeke, tek cümle ile akıllı telefonlarda ve öteki taşınabilir aygıtlarda, daha evvel hiç olmadığı kadar süratli ve sağlam irtibat imkanı sağlayan yeni kuşak taşınabilir internet teması olarak özetlenebiliyor. Son teknoloji ağ irtibatının yakın vakitte küresel çapta benimsenmesi bekleniyor ve bununla birlikte adeta taşınabilir internet dünyasında bir ihtilal gerçekleşecek. Elbette ülkemiz de en süratli adaptasyon süreci yaşayan ülkelerden olacak ve 5G ihtilali ile birlikte 1Gbps’lik ortalama indirme suratlarına erişebileceğiz.

5G teknolojisinin gelmesiyle bir arada, yıllardır konuşulan ve ekosistemi oluşturulmaya başlanan Internet of Things, yani Objelerin İnterneti teknolojisinde de büyük bir atılım yaşanacak. 5G, internete bağlı tüm aygıtların birbiri ile konuşabilmesini sağlayacak olan altyapının kilometre taşı niteliği taşıyor. Öte yandan otonomlar için de kapılar arkasına kadar açılmış olacak.

Evet, bu heyecan verici yeni kuşak taşınabilir internet irtibatının geliştirilme çalışmaları sürüyor ve 2020 yılına kadar 5G şebekelerin dünyaya açılması bekleniyor. Şu ana kadar 5G ile ilgili pek çok şirket ve teknoloji devi muahedelerde bulundu. Teknoloji gündemine de sıkça yansıyan bu haberlerde, 5G çalışmalarının adım adım gelişimine de şahit olduk. Elbette ortalarında başarısız haberler de var. Bunları derleyecek olursak, geçtiğimiz 2 ay içinde 5G ile ilgili gündeme gelen satır başları şöyle:

22.02.2018: O2, İngiltere’de 5G’yi etkinleştiriyor: İngiliz operatör O2, bu yıl içinde ikonik Londra meydanında 5G uygulamalarını test edecek.

19.02.2018: Vodafone ve Huawei, 5G’yi muvaffakiyetle test etti: Vodafone ve Huawei, IP mikrodalga sınırında 5G internet irtibatını test ederek, 2Gbps data ilişkisi elde etti.

16.02.2018: 5G, İngiltere’yi önder yapabilir: Birleşik Krallık, 5G önderi olmak için çok istekli. Bu bahiste devletin büyük takviyesini alan marka ve şirketler, altyapı konusunda fonlarla destekleniyor.

14.02.2018: Fiber gibisi internet suratları, 5G ile 2019’da akıllı telefonlara geliyor: Qualcomm’un yeni taşınabilir modemi, 2Gbps’e kadar sürat sunuyor.

12.02.2018: China Mobile, 2019’da 5G lansmanı yapmayı planlıyor: China Mobile, birtakım şirketlerin 5G konusunda 2020 yılı gaye planlamasını yıkmak için kolları sıvadı.

08.02.2018: Birinci 5G akıllı telefonlar 2019’da geliyor: Ancak 2020 yılına kadar her yerde 5G internet hizmeti sağlanmış olmayacak.

07.02.2018: 5G ile taşınabilir data kullanımında artış olacak: Giffgaff tahlil şirketinin araştırmasına nazaran, müşterilerin 2025 yılına kadar ayda yaklaşık 100 GB taşınabilir data kullanacakları kestirim ediliyor.

05.01.2018: AT&T, 5G denemelerini gerçekleştirecek: Şirket, yeni jenerasyon şebekeler için baskı yapmaya devam ederken, yeni 3GPP kurallarını kabul edecek.

04.01.2018: Samsung, 5G’de Verizon ile bir ortaya geliyor: İki teknoloji yeni servisi bu sene içinde Kaliforniya’nın Sacramento kentinde başlatılacak.

5G şebekeleri ne manaya geliyor?

  • Daha süratli indirme ve yükleme suratları
  • Çevrimiçi içeriğin akıcı biçimde oynatılabilmesi
  • Daha kaliteli sesli ve imajlı aramalar
  • Daha sağlam taşınabilir temas takviyesi
  • Tıpkı anda daha fazla aygıtın birbirine bağlanabilmesi
  • Otonom ve akıllı kentler de dahil olmak üzere, teknolojinin genişlemesi

5G ne kadar süratli olacak?

5G teknolojisinin büyük bir kısmı hala geliştirilmekte olduğundan, yeni jenerasyon internetin hala tam olarak 4G‘den ne kadar süratli olacağı bilinmiyor. Lakin GSMA tarafından yaklaşık 1 Gbps en az indirme suratlarının sağlanacağı düşünülüyor. Birçok varsayımlar, 5G şebekelesinin ortalama suratının ise, 10 Gb/sn‘ye erişmesini bekliyor ve hatta birtakım varsayımlar, transfer oranlarının 800 Gb/sn‘ye ulaşabileceği tarafında.

Bu bilgilerin günlük yaşama endeksi ise, bilhassa multimedya kanallarında büyük bir genişleme yaşanacağını müjdeliyor. 5G temas sayesinde, örneğin Full HD kalitesindeki bir sineması sırf birkaç saniye içinde indirebilecek, yazılım güncellemelerini ise çok daha kısa müddetlerde tamamlayabileceğiz.

Telefonunuz 5G şebekeleri destekleyecek mi?

Mevcut akıllı telefon, tablet ve öteki aygıtlar halihazırda 4G şebekelerini desteklediği için 5G etkin olduğunda bu şebekeden yararlanamayacak. Fakat bunun için endişelenmenize gerek yok, çünkü her ne kadar 5G ortaya çıksa da, küresel çapta standart olarak kabul edilmesi için bir mühlet gerekecek ve bu mühlet içinde de 5G takviyeli akıllı telefonlar piyasaya çıkmaya başlayacak. 5G teknolojisinin 2020 yılına kadar dünyada resmen faaliyete geçmesi beklenirken, 2019 yılında başlayacak 5G’li akıllı telefon furyası, 2020 yılında doruğa ulaşacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir