Ekran üreticisi Japan Display, batmamak için Tayvan ve Çinli şirketlerle anlaşma yaptı

Sony, Toshiba ve Hitachi‘nin ortak teşebbüsü olan ekran üreticisi Japan Display, uzun bir müddettir mali problemler yaşıyor. Şirket yaşadığı zorlukların üstesinden gelmeyi başaramayınca, paylarının yüzde 50’sine yakınını Tayvan ve Çinli şirketlere satma kararı aldı.

Gelişen dala ayak uyduramadı

Tayvanlı ve Çinli yatırımcılardan 80 milyar yen (717 milyon dolar) sermaye enjekte edilme kararı, hükümet takviyeli şirketin varlığını tek başına sürdüremeyeceğini gösteriyor. JDI olarak da bilinen Japan Display, büyük bir Apple tedarikçisi ve akıllı telefonlar için ürettiği LCD ekranlarla yüzde 20 global pazar hissesine sahip.
Lakin, düşük maliyetli Çin ve Güney Koreli rakiplerinin de ortaya çıkmasından sonra, rekabete kurban giden Japan Display, yavaş karar vermesi ve sanayideki süratli değişime ayak uyduramaması ile eleştiriliyordu. Yıllar süren mali kayıplardan sonra şirket kendini Tayvan-Çin ittifakına teslim etmek zorunda kaldı.

Bu küme Tayvanlı elektronik bileşen üreticisi TPK Holding , Tayvanlı finans kümesi Fubon Group ve Çinli, Harvest Fund Management şirketlerinden oluşuyor.  Apple’ın kilit tedarikçisi olan Japan Display, Tayvan ve Çinli konsorsiyumundan bir yatırım almak için ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi‘nden onay almayı bekliyor. Onay gelirse yatırımcı şirketler Japan Display’in yüzde 49.82’lik payına sahip olacaklar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir