Elon Musk, ‘uzaydan internet’ projesini resmen başlatıyor

Elon Musk’ın tanınan uzay şirketi SpaceX, yörüngeden yüksek süratli internet sağlama projesi Starlink’i resmen başlatmaya hazırlanıyor. Uzayda dev bir uydu ağı oluşturmayı hedefleyen şirket, birinci operasyonel internet uydularını önümüzdeki ay fırlatacak. Şu anki maksat 2020 yılı üzere hudutlu bir kapasiteyle de olsa hizmete başlamak.

SpaceX tarafından verilen bilgilere nazaran Starlink ağı 100 ila 500 kilogram aralığında tartılara sahip olan küçük uydulardan (smallsat) oluşacak. 24 GHz’in üzerinde yüksek frekans bantlarında çalışacak olan uydular, Yeryüzü’ne görece yakın bir pozisyona yerleştirilecek ve yüksek süratte, düşük gecikmeli internet temasları sağlayabilecek.

SpaceX’in önümüzdeki ay tam olarak kaç tane uyduyu yörüngeye göndereceği şimdi açıklanmadı. Fakat şirketin 2024’e kadar en az 2200 uydu maksadına ulaşabilmesi için her ay onlarca Starlink uydusunu uzaya fırlatması gerekiyor. Bu manada birinci partinin de en az beş uydudan oluşması bekleniyor.

Amaç yörüngeye 12 bin uydu yerleştirmek

SpaceX’in uygun fiyatlı, düşük gecikme bedellerine sahip uzaydan internet projesi Starlink, tamamlandığında toplamda 12 bin uydudan oluşacak. Bu uydulardan 4425’i 1100-1300 kilometre yükseklikte bulunacak ve 2024 yılına kadar yörüngeye yerleştirilmiş olacak. Geriye kalan 7500 uzay aracı ise daha alçak yüksekliklere gönderilecek.

SpaceX, gönderilen uydu sayısının yaklaşık 800’e ulaşmasıyla birlikte ticari emelli hizmetlere de resmi olarak başlamayı planlıyor. 2025 yılına kadar uydu ağını tamamlayıp tam kapasite hizmet vermeyi hedefleyen şirketin öncelikli hedefi ise gelişmemiş bölgelerde yaşayan, daha evvel hayatları boyunca hiç internete girememiş insanlara ilişki sağlamak.

30 milyar dolarlık gelir bekleniyor

Starlink projesinde büyük potansiyel gören SpaceX CEO’su Elon Musk, bu projeden elde edeceği karları ise elbette kesin gayesi olan Mars projelerine yatıracak. 2025 yılına kadar tam 40 milyon Starlink abonesine ulaşmayı hedefleyen Musk, projeden yaklaşık 30 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi bekliyor. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir