En Son Microsoft Yaması, Bazı PC’leri Kilitledi

Microsoft’un Nisan’da yayınladığı en son toplu güncellemelerin yavaşlama ve donma üzere önemli problemlere yol açabildiği ortaya çıktı.

Sıkıntıların kaynağı, daha evvel de yaşanan antivirüs programlarıyla çakışma. En çok Windows 10 ve Windows 7’yi etkileyen sıkıntılar, Sophos, Avast ve Avira’nın güvenlik yazılımlarıyla yaşanan çakışmadan kaynaklanıyor. Bununla birlikte Sophos ve Avast’ın sırf iş dünyasına yönelik yazılımları (Sophos Endpoint Security and Control, Avast for Business ve Avast CloudCare) ve meseleden etkilenmiş üzere görünüyor.

Avira’da çıkan sorun ise firmanın çok tanınan ve fiyatsız Avira Free Antivirus yazılımını, beraberinde Avira Antivirus Pro ve Avira Prime’ı etkilemiş görünüyor. Bu programlardan rastgele birini kullanıyorsanız, Avira’nın tavsiyesi KB4493509 toplu güncellemesini kaldırmanız. Windows 7’de ise KB4493472 ve KB4493448’i kaldırmanız gerekiyor (nasıl yapılacağı İngilizce olarak burada anlatılıyor).

Microsoft ile irtibat halinde olan Avira, sorunu çözmek için çalışıyor. Firma, “onarımı bir sonraki eser güncellemesiyle, otomatik olarak” dağıtacağını söylüyor.

Avira’da yalnızca yavaşlamayla karşılaşan kullanıcılar, Avast’ta oturum açma ekranında çok daha berbat bir durumla, donmayla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu sorun bilhassa Windows 7 kullanıcılarını etkiliyor. Burada tahlil tavsiyelerinde bulunan Avast, Avira üzere güncellemeleri kaldırmanızı öneriyor. Avast da sorunu kalıcı olarak çözecek bir tamir üzerinde çalışıyor.

Güncellemeleri süratle yüklemek, açıklardan korunmak için kritik ehemmiyet taşıyor. Lakin bu üzere uyumsuzluk soruları, dikkatli kullanıcıları ve firmaları hiç beklemedikleri problemlerle karşı karşıya bırakabiliyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir