FIRST Robotics Competition Başlıyor!

2-4 Mart 2019’da Ülker Spor ve Aktiflik Salonu’nda düzenlenecek İstanbul Regional’da Afganistan, Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 36 lise kadrosu yer alırken, 5-7 Mart 2019 tarihleri ortasında düzenlenecek aktiflikte, Bosphorus turnuvasında Libya, Polonya, Ukrayna, Türkiye’den 32 ekip yer alacak.

2019 döneminde lise öğrencileri ‘Derin Uzay’ temasına uygun robotları ile kıyasıya yarışacak. 

FIRST Robotics Competition, lise çağındaki gençlerin ekip ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsetmektir. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dâhilinde robotlarını yapmaları, birebir vakitte kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir kadro oluşturması bekleniyor.

Robot performansının yanı sıra teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları kıymetler ile incelenen kadrolar bu kriterler çerçevesinde farklı dallardan alanında uzman heyetlerin değerlendirmesi sonucu ödüllendirilecek.Turnuvanın kazananları 17-20 Nisan 2019  tarihlerinde Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanacak. 

Aktifliğin tamamı sponsor ve istekli dayanağı ile yürütülüyor. Her aktifliğin en az yaklaşık 160 istekli ile yürütüldüğünü belirten Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe Selçok “2018 döneminde sponsorların dayanağı ile Türkiye’deki ekip sayısında yüzde elli artış oldu, Yaklaşık 800 firmanın desteklediği toplam 81 Türk kadrosu turnuva hazırlıklarını tamamladı. Eğitim kurumlarımıza takviye olan tüm sponsorlara teşekkür ederiz,” dedi.

Tüm bilim severleri fiyatsız olarak düzenlenen İstanbul ve Bosphorus Turnuvalarına davet ederiz!

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir