iOS 13 hangi yeniliklerle gelecek?

Apple’ın taşınabilir işletim sistemi iOS bu sene itibariyle 13. sürümüne geçiş yapacak. Firmanın 3 Haziran tarihinde düzenleyeceği aktiflikle birlikte tanıtılması beklenen iOS 13, kullanıcıları şimdiden heyecanlandırmaya başladı. 9to5Mac sitesi de birtakım özel kaynakları yardımıyla iOS 13’ün sahip olacağı yenilikleri bir ortaya getirdi. Böylelikle tanıtımından aylar evvel iOS 13’de bizleri nelerin beklediğini görebildik.

iOS 13 yenilikleri

Uzun vakittir farklı sızıntılarda görülen karanlık mod özelliği iOS 13’ün en çok beklenen özelliklerinden biri. iPad ve iPhone’larda sistem çapında kullanılabilecek karanlık mod sayesinde kullanıcıların hem gözlerini dinlendirmesi hem de batarya tasarrufu yapabilmesi mümkün. Bilhassa OLED ekranlı aygıtlarda. Bunun yanında arayüze gelecek kıymetli bir öteki değişim ise yeni çoklu pencere sistemi oluyor. Kutucuk halinde açılacak olan uygulamaları istediğiniz yere sürükleyebilecek ve gerektiğinde yan yana açabileceksiniz. Bilhassa iPad’ler için hayli kıymetli bir özellik olduğu söylenebilir. Nasıl çalışacağı gözünüzde canlanmadıysa bir kullanıcı tarafından açık kaynak olarak hazırlanmış PanelKit’in gifini aşağıdan inceleyebilirsiniz. Yeni çoklu pencere sisteminin gibisi formda olması bekleniyor.

Kullanımı kolaylaştıracak bir öbür özellik geri alma (bilgisayarlardaki ctrl+z ) kısmında olacak. Şu an geri almak için iPhone yahut iPad’inizi sallamanız gerekiyor. iOS 13 ile birlikte geri almak için tek yapmanız gereken üç parmağınızla ekranı sola kaydırmak olacak. Birebir halde ileri alma süreci için ise tekrar üç parmağınızı sağa kaydırmanız kâfi. Safari iOS 13 ile birlikte birtakım durumlarda otomatik olarak sitelerden masaüstü versiyonu isteyecek. Bu sayede kullanıcılar büyük ekranlı iPad’lerde, iPhone versiyonuyla açılan sitelerden kurtulmuş olacaklar. Ek olarak ayarlara yazı tipi idaresi paneli ekleneceğini belirtelim.

Mail uygulaması da yeniliklerden nasibini alacak. Güncellenmiş Mail uygulaması gelen bildirileri kategorilere ayırabilecek. Örneğin satın almalar, pazarlamalar, seyahat, kıymetli olmayanlar vb. kategoriler altında gelen iletileriniz toplanacaklar. Ayrıyeten sonra oku seçeneği de eklenecek. Bahsedilen öbür özellikler çoklu seçim geliştirmeleri, ekran ikiye ayrılmışken geliştiricilere durum çubuğu rengini (açık yahut koyu) değiştirme müsaadesi, yeni ses ayarı görünümü vb. formunda sıralanabiliyor.

Hülasa iOS 13’ün kullanıcılara sunacağı yeniliklere ek olarak arayüzde kıymetli değişimlere sahip olacağını söyleyebiliriz. Olağan ki bahsedilen bu özellikler haricinde farklı birçok şey göreceğimizi biliyoruz. Lakin Haziran’da düzenlenecek aktifliğe kadar beklememiz gerekecek.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir