İşte İlk Sanal Kişisel Seyir Asistanı Zoe!

ZOE – dünyanın birinci sanal ferdî seyir asistanı – MSC Cruises’in Konuk Hizmetlerini, seyahat tecrübesini daha da zenginleştirecek konuk merkezli teknolojisiyle heyecan verici yeni bir düzeye götürmeye hazırlanıyor. HARMAN ve Samsung Electronics ile ortaklaşa geliştirilen ZOE, her kabinde yedi lisan konuşabilen, ses etkileşimli bir yapay zekadır. Seyir ile ilgili yüzlerce soruya yanıt verebilir, gemideki hizmetler hakkında bilgi aktarabilir, rehberlik edebilir ve tekliflerde bulunabilir yahut bir hizmet rezervasyonu için yardımcı olabilir. Kullanımı kolay bir aygıt olan ZOE – konuklar yalnızca “OK ZOE” dediğinde yardım etmeye hazırdır. Gelişmiş ses tanıma özelliği, herkesin sadece sesli komutları kullanarak bilgileri denetim etmesini ve erişmesini kolaylaştırır.

Cruise dalında bir birinci olan ZOE, MSC Cruises’ın konuk tecrübesini geliştirmek için teknolojiyi kullanmaya nasıl öncülük ettiğini gösteren birçok örnekten de biri. ZOE, MSC Bellissima’da hizmete başlayacak ve daha sonra 2019 sonu ve 2020’de gelecek yepisyeni gemiler MSC Grandiosa ve MSC Virtuosa ile birlikte her gemide hazır olacaktır.

MSC Cruises CEO’su Gianni Onorato, “Cruise tecrübesi, gitgide daha geniş bir yelpazede hizmet ve imkanlar sunarken, daha da zenginleşmek için daima gelişmektedir. 2017 yılında, konukların tecrübelerini ferdileştirme ve özelleştirme marifetlerini değiştiren, bölüm önderi bir dijital inovasyon platformu olan MSC for Me’yi tanıttık. Teknoloji, yeni gemilerin tasarım ve üretim evrelerinden itibaren prototipin geliştirme sürecinin sürecinin her adımına dahil edildi,” dedi.

Bay Onorato, “Bu, temaslı bir seyir tecrübesi sağlamanın yalnızca başlangıç ??noktasıydı. Konukların tatillerini en âlâ halde geçirmelerini sağlamak için ortak sorulara süratli ve kolay bir biçimde yanıt bulmak olan temel bir konuk gereksiniminin karşılanması gerekiyordu. En gelişmiş temas teknolojilerini araştırdık ve ses asistanlarını ve Yapay Zekayı bu muhtaçlığı karşılamanın bir yolu olarak belirledik ve ZOE çalışmaları başladı,” diyerek devam etti.

YENİLİĞİ TASARLAMADA İŞ BİRLİĞİ

Bu çığır açan Yapay Zeka konuk hizmeti, MSC Cruises’in İş İnovasyon grubu ve Samsung Electronics’in yüzde yüz iştiraki olan HARMAN International ile ortaklaşa geliştirilmiştir. Bu paydaşlık, sesli teknolojide sınıfının en güzeli olan uzmanlığı ve cruise uzmanlığını bir ortaya getirdi. Artık de irtibatlı ömür için ortak bir vizyonun modülü olarak, cruise kesimine yayıldı.

HARMAN İrtibatlı Hizmetler ve Teknoloji Lideri Sanjay Dhawan “Bugün, konukların yaşadıkları, çalıştıkları ve artık seyahat ettikleri yerlerdeki temaslı tecrübeler için daha fazla beklentisi var”dedi. Dijital Asistanlar ve ses tanıma teknolojileri, şahsî, uyarlanabilir ve sezgisel bir konuk tecrübesi yaratma fırsatını değiştiriyor. HARMAN Connected Services’deki grubumuz, konuk tecrübesini baştan sona modernize ederken ve geliştirirken bu yeniliği MSC Cruises’a getirmek için inanılmaz heyecanlı,” dedi.

ZOE, MSC for Me ekosistemini zenginleştirmek için tasarlanmıştır ve kabin içi TV ile etkileşime girer. Ferdî asistanın konuklara gemi ve konuk hizmetleri hakkında detaylı bilgi sunabilmesi için şahsî asistanın TV ile temas kurmasını sağlayan Otel İdare Sistemi yazılımını, MSC’nin uzun vadeli inovasyon ortağı Samsung Electronics tasarladı.

Samsung Electronics Kurumsal Eser Pazarlama Kümesi Kıdemli Lider Yardımcısı Hyesung Ha, “Samsung, insanların ömür kalitesini artırmak ve dünyaya yenilikler getirmek için her vakit teknoloji liderliğini artırmaya kendini adamıştır. MSC Cruises ile olan iştirak, gelişmiş çözümlerimizin konuk tecrübesini nasıl geliştirdiğine bir örnektir: sadece bilgi ve bilgi ve cümbüş içeriği içeriğindeki bilgilere erişmek için değil, birebir vakitte kapsamlı bir dijital tecrübe. Bu uzun müddettir devam eden iştirak sayesinde, Samsung ve MSC Cruises, gemi nakliyatı sanayisine yenilik getiriyor” dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir