Musk’ın Tesla’sı En Çok Mesafe Kat Eden Araba Oldu

Yaklaşık bir yıldan uzun bir vakit evvel SpaceX tarafından fırlatılan 27 motorlu bir roket olan Falcon Heavy’nin taşıdığı kargoda Elon Musk’ın şahsi aracı okan bir Tesla Roadster -ve şoför koltuğunda oturan Starman- de vardı. Geçtiğimiz Kasım ayında ise araç, Musk’ın gelecekte Mars’ta ikamet etmek istediği yerin yakınından geçerek uzayın derinliklerine hakikat yol almaya devam etmişti.

Starman’s current location. Next stop, the restaurant at the end of the universe. pic.twitter.com/Ty5m8IjJpE

— SpaceX (@SpaceX) November 3, 2018

Bu gelişmenin akabinde Musk’a ilişkin Tesla Roadster, uzaydaki uzun seyahatine devam etti. Aracı takip etmek emeliyle kurulan whereisroadster.com’a nazaran araç, Dünya üzerinde bulunan tüm karayollarının uzunluğundan daha fazla yol kat etti. Siteye nazaran 807 milyon kilometre yol kat eden araç, Dünya’nın yörünge uzunluğu olan 940 kilometrelik arayı de aşmak için yol almaya devam edecek.

Starman’in şoförlüğünü yaptığı Tesla Roadster, yörüngedeki bir tam cinsini 2019 yılının ilerleyen günlerinde tamamlayacak lakin şu anda aracın etkileyici bir rekoru elde etmesi katılık kazandı: Tesla Roadster, tarihteki en fazla ara kat eden araç durumunda. Elon Musk’ın emektar aracından sonra en çok sürüş arasına ise Irv Gordon’un 5 milyon kilometre yol kat eden Volvo P1800‘ü sahip.

Enteresan bir biçimde Elon Musk’ın aracı tıpkı vakitte en güzel yakıt iktisadına sahip olan araç pozisyonunda. Elektrikle çalışan bir araç olmasına karşın Dünya’dan yaklaşık 47.696 litre roket yakıtı ile kalkış yaparak seyahatine başlayan Roadster, kat ettiği ara göz önüne alındığında litre başına yaklaşık 6.410 kilometre yol kat ederek de takdir edilesi bir yakıt iktisadına imza attı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir