NASA’lı astronot Christina Koch, uzayda 1 yıl geçirecek

Uzun müddetli uzay seyahatlerinin insan bedeni üzerinde yapabileceği tesirlerini daha yeterli anlamak isteyen NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) araştırmalarına devam ediyor. Uzay ajansının bayan astronotlarından birisi olan Christina Koch, uzayda tam 328 gün kalarak kıymetli bir araştırmanın öznesi olacak.

Christina Koch, 14 Mart’ta ISS’e gönderilmişti. Yaklaşık bir aydır uzayda vazife yapan Koch’un aslında önümüzdeki sonbahar aylarında Dünya’ya geri dönmesi bekleniyordu. Fakat NASA burada bir değişiklik yaparak ünlü astronotun misyonunu altı aydan 11 aya çıkarma kararı aldı. Koch’un geri dönüşü şu anki planlara nazaran Şubat 2020’de gerçekleşecek.

40 yaşında genç bir astronot olan Christina Koch şu anda birinci uzay macerasını yaşıyor. Koch, 328 günlük bu yeni misyonuyla birlikte NASA’nın en uzun müddetli uzay misyonuna çıkan ikinci astronotu olacak. Uzay ajansının bir öbür ünlü astronotu Scott Kelly şu anda bu alanın başkanı pozisyonunda bulunuyor. İkizler deneyi ile tanıdığımız Kelly, bu deney boyunca tam 340 gün Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda kalmıştı.

Christina Koch önümüzdeki şubat ayında Dünya’ya geri döndüğünde bedeni NASA tarafından sıkı bir biçimde incelenecek. NASA bu biçim uzun periyodik vazifelerle birlikte mikrogravitenin insan bedeni üzerindeki tesirlerini en uygun formda anlamak istiyor. Uzay ajansının önümüzdeki 20 yıl için hem Ay’a hem de Mars’a beşerli vazifeler düzenleme planları var. Münasebetiyle Christine Koch ve Scott Kelly’nin uzun periyodik uzay vazifeleri bu planlar için büyük ehemmiyet arz ediyor. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir