Tesla’lara İlginç Sürpriz Yumurta

Tesla araçlara gelen yazılım güncellemeleri birçok vakit kullanışlı yenilikleri beraberinde getiriyor fakat bunun yanı sıra Tesla yazılımları, kapalı easter egg (sürpriz yumurta) ismiyle bilinen yazılım fonksiyonlarına de sahip olmasıyla biliniyor. Elon Musk’tan gelen bir tweet, bu zımnî özelliklerden biri hakkında “sessiz lakin ölümcül” bir ipucu veriyor:

Tesla ?? app almost done. Important to get every note right!

— Elon Musk (@elonmusk) December 16, 2018

Tesla araçları, aldıkları en son yazılım güncellemesinde yeni paskalya yumurtalarına kavuşuyor. Tesla araçlarının aldığı son bâtın yazılım fonksiyonunun ismi ise “gaz çıkarma modu”.

Tesla sahipleri, artık araçlarında bulunan “gaz çıkarma modu”nu iki farklı formda kullanabilecek. Birinci olarak “Komutla gaz çıkarma”, şoförlerin direksiyondaki bir tekerlek kumandası ile istediği an araç hoparlörlerinden gaz çıkarma sesini verebilirken “Sinyal verirken gaz çıkar” modunun ismi ise fonksiyonu gereğince açık bir biçimde ortaya koyuyor.

Şayet bu fonksiyonun nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, fonksiyonun nasıl çalıştığı ile ilgili bir görüntüyü Instagram üzerinden izleyebilirsiniz:

View this post on Instagram

Game changer, I love this car #teslafarts #tesla #fartondemand

A post shared by Jeremiah Squier (@mister_merican) on Dec 16, 2018 at 3:54pm PST

Hayattaki birçok şeyin çeşidi olduğu üzere, Tesla araç sahipleri altı farklı tonda gaz çıkarma sesinden birini seçebiliyor ve kullanıcı dilerse araç her seferinde farklı bir gaz çıkarma sesini rastgele olarak çalabiliyor. Araçta bulunan farklı gaz çıkarma seslerinin her biri, Musk’ın evvelki çalışmalarından ilham alan seslere sahip. Örnekler ortasında “Falcon Heavy”, “Short Shorts Ripper” ve “Ludicrous Fart” bulunuyor.

Tesla’nın şimdiye kadarki en belasız yılını taçlandırmak için bir “gaz çıkarma uygulaması” çıkarmayı tercih etmesi, doğrusu ironik bir durum. 2018’in üçüncü çeyreği, Tesla’nın yıllar sonra birinci defa kâr ettiği tek vakit dilimi oldu. Yeniden de bu “gaz çıkarma uygulaması” tahminen de şirket için en güzel rahatlama yoluydu çünkü firmaya (haklı olarak) gelen yığınla tenkidin altında; firmanın hâlâ zahmetli olduğu bir vakitte bu türlü bir uygulama yayınlanmış olsaydı, tenkitlerin çok daha makûs bir hâl alması işten olmayacaktı. Firma artık kârda olduğuna nazaran artık Tesla, en değerli şeye odaklanabilir- Makus söz esprileri ve gaz çıkarma uygulamaları.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir