Windows 10 Dosya Gezgini, Yenileniyor mu?

Güvenilirliği tartışmalı yeni bir dedikoduya nazaran Windows 10, gelecek sene görünümünde kıymetli değişiklikler yaşayacak. Söylentiye nazaran Fluent Design, Evrak Gezgini’ne dokunacak ve belge yöneticisinin hem görünümünü, hem de fonksiyonlarını değiştirecek.

İtalyanca teknoloji sitesi HTNovo’ya nazaran yenilenen arayüz, 2020’nin birinci yarısında bir güncellemeyle gelecek. Bu doğruysa yeni arayüzü bu yılki ön izleme sürümlerinde de göreceğiz demektir. Rapora nazaran Fluent Design yalnızca Evrak Gezgini’ni değil, kullanıcının Microsoft hesabına bağlı çeşitli uygulamaları ve hizmetleri de etkileyecek. Bunların hangileri olacağı ise açıkça söylenmiyor.

HTNovo, Sets fonksiyonunun tekrar ufukta göründüğünü ve Windows 10’un ön izleme sürümlerine geri döneceğini söylüyor. Bununla birlikte raporda kimi meseleler var. Örneğin Evrak Gezgini’nin yeni tasarımı için paylaşılan görseller, daha evvel Michael West’in hazırladığı konseptlere benziyor. West’in “Microsoft içerisinde” bir dizayncı olduğu argüman edilmişti. Bununla birlikte West, aslında bir MVP (belirli bir alanda, Microsoft dışından büyük katkılar yapanlara verilen bir unvan).

Yani imajlar, Microsoft’tan bir çalışana ilişkin değil ve Belge Gezgini’nin geleceğini yansıtmıyor olabilir. Fotoğraflar yalnızca gelecekte oluşacak arayüzün bir “temsili” olarak eklenmiş de olabilir, lakin makale bu türlü bir şey söylemiyor ve bu haliyle aldatıcı görünüyor.

Bu nedenle bu yeni söylenti, bize biraz kuşkulu göründü. Yeniden de Sets hakikaten de geri gelebilir ve Fluent Design’ın tüm Windows 10’a yayılması kulağa saçma gelmiyor. Microsoft sahiden bu çekirdek öğelerde değişiklik yapmayı planlıyorsa, bunun heyecan verici olacağından kuşku yok. Evrak Gezgini, yakın vakitte “koyu tema” fonksiyonuna kavuşmuştu. Şimdilik bir ölçü umutla beklemek, yapılacak en düzgün şey üzere görünüyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir