Windows 10, USB’yi Hemen Çıkarmanızı Sağlayacak

Microsoft, USB şoförleri çıkartırken artık “güvenli olarak kaldır” seçeneğini kullanmanızı beklemeyecek. Ekim 2018 güncellemesinden evvel USB şoförleri, “daha âlâ performans” seçeneğini kullanıyordu lakin güncellemeyle birlikte varsayılan olarak “hızlı kaldır” seçeneği kullanılmaya başlandı.

“Hızlı kaldırma” artık varsayılan seçenek

İsminden de anlaşıldığı üzere “hızlı kaldır” seçeneği, USB aygıtının kablosunu istediğiniz vakit çekmenize müsaade veriyor. Bu seçeneği kullandığınızda işletim sistemi, yazma süreçlerini ön belleği kullanarak hızlandırmıyor. Yani USB diskin performansı sizin için çok değerliyse, “Daha düzgün performans” seçeneğini kullanabilirsiniz, lakin bu durumda diski çıkarmadan evvel “güvenli olarak çıkar” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.

Başta da söylediğimiz üzere “daha uygun performans” seçeneği, şimdiye kadar Windows’un varsayılan ayarıydı. Yani diske yazma ön belleğinden faydalanıyorduk lakin USB diski çıkarmadan evvel Misyon Çubuğundaki “güvenli olarak çıkar” seçeneğini kullanmanız gerekiyordu. Aksi halde bilgi kaybı yaşama ihtimali ortaya çıkıyordu. Elbette bu seçenek aktif olduğunda da USB diski istediğiniz vakit çıkarabiliyordunuz, fakat son yazdığınız datalar şimdi diske yazılmadıysa, USB diskteki yazılmamış belgelerinizin bozulması üzere bir durumla karşılaşabiliyordunuz.

Yeni seçeneği kullanmak istemiyorsanız, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Disk İdaresini açın. Burada USB diske sağ tıklayın, Özellikler > Unsurlar’ı seçin. Burada yalnızca bu USB aygıtıyla ilgili seçeneği değiştirmeniz mümkün olacak. Windows 10 Ekim 2018’e şimdi güncellemeyenlerin varsayılan ayarının değişmediğini söyleyelim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir