Windows 7 Kullanıcılarına Kolaylık Sağlanacak

Microsoft, Windows 7 kullanıcılarına Windows 10’a kolay geçiş için Windows 7’ye ilişkin uzatılmış takviye müddetinin sonuna kadar imkân tanıyacak.

Bugün piyasaya sürülen yeni bir Microsoft güncellemesi, Windows 7 kullanıcılarına 10 yaşındaki işletim sistemi sürümünen yaklaşmakta olan sonunu ve mümkün olan en kısa müddette en son sürüme yükseltme yapmaları gerektiğini hatırlatıyor.

Microsoft’un kurumsal tecrübelerinden sorumlu lider yardımcısı Brad Anderson, TechRadar’a yaptığı açıklamada Windows 7 kullanıcılarının yükseltme yapmak için vakitlerinin olduğunu belirtti. “Şu an Windows’un geldiği noktada ulaştığı kalite, yıllar içerisinde gördüğümüzün en yeterlisi.” ifadelerini kullanan Anderson, ticari kullanıcıların yüzde 50’sinin Windows 7’den Windows 10’a yükseltildiğini ve şirketin kendi tahlillerine nazaran Dünya üzerinde her saniyede başına bir bilgisayarın en yeni işletim sistemine güncellendiğini belirtti.

Anderson, şu anda çevrimiçi olarak şu anda 800 milyon faal Windows 10 aygıtının bulunduğunu belirterek, “Windows’un bir sürümünden başkasına yüksek seviyede bir uyumluluk olduğunu görüyoruz ” diyor.

Anderson, “Pek çok nedenden ötürü kullanıcılarımızın işletim sistemlerini yükseltmelerini katiyetle teşvik edeceğiz” sözlerini kullanarak, Windows 10’un Windows 7’den daha üstün özellikleri ortasında başta istikrar ve güvenliği sayıyor. Microsoft, Windows 7 kullanıcılarına eski işletim sisteminin ömrünün sonuna yaklaşıldığını açılır pencere bildirimleri ile hatırlatacak.

Fakat makul uyumluluk problemlerini atlatmak isteyen şirketler başta olmak üzere kurumsal müşteriler için Microsoft, Windows 7’nin takviye mühletinin sona ermesinin akabinde üç yıla kadar uzatılmış yazılım takviyesi sağlayacak- lakin kurumsal müşterilerin bunun için belli bedelleri gözden çıkarmaları gerekiyor.

Windows 7 yazılım takviyesinin sona ereceği 14 Ocak 2020 tarihinden sonraki birinci yıl için Windows 7 kullanan Windows Enterprise kullanıcılarının (Ocak 2020 – Ocak 2021) desteklenmesi, aygıt başına 25 ABD dolarına mal olacak. Bu, ikinci yıl boyunca (Ocak 2021 – Ocak 2022) aygıt başına 50 ABD Dolarına  ve üçüncü yıl için (Ocak 2022 – 2023 Ocak ayına) 100 dolara yükselecek.

Microsoft ayrıyeten bu hafta kuruluşların dayanak vermeden son tarihten sonra üç yıl boyunca Windows 7 sanal uygulamalarını ek dayanak fiyatı ödemeden çalıştırmalarına imkan tanıyan öbür bir seçenek olan Windows Sanal Masaüstü’nü tanıttı. Bununla birlikte şirket, kurumlar için Windows 7’den Windows 10’a yükseltme sürecini çeşitli prosedürlerle daha süratli ve kolay hale getirmeyi hedeflemekte. 

 Kuruluşların yükseltme konusunda sahip oldukları en büyük telaşın uyumluluk problemleri olduğunun farkında olan Microsoft, Windows 10 için Windows 7 uygulamaları ile muhtemel uyumluluk problemlerini çözmenize yardımcı olacak olan Desktop Aperture programını sundu. Kurumsal müşteriler rastgele bir sorun yaşamaları durumunda sorunlarını çözmek için Desktop Aperture uygulamasında direkt Microsoft ile irtibat kurabilecek.

Anderson, programın halihazırda %99,9’luk bir uyumluluk oranına sahip olduğunu lakin birçok firmanın piyasaya sürülen Windows güncellemelerini takip etmekte sorun yaşayabileceğini bildiklerini belirtti. “Kuruluşlar yılda iki tane Windows güncellemesi ile çaba veriyor, bu yüzden yükseltmeleri uyumluluk meselelerinin önüne geçmek ismine daha küçük boyutlarda ve daha kolay yayınlanabilir olarak tasarlamayı hedefliyoruz.” sözlerini kullandı. Örneğin, Desktop Aperture sayesinde kuruluşlar Windows yahut Office üzere yeni Microsoft platformlarının “pilotlarını” geliştirerek muhtemel meseleleri tespit etmelerini ve bu problemlerin son kullanıcıya ulaşmasının önüne geçilmesini kolaylaştıracak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir