AMD’nin Zen 3’te kullanacağı litografi sızdı, %10 enerji verimli olacak

 
AMD işlemci pazarına Ryzen işlemcileriyle yaptığı geri dönüşü Zen 2 mimarisi üzerinde şekillenecek Ryzen 3 işlemcileriyle sürdürmeye hazırlanıyor. Öteki taraftan AM4’e gelecek son işlemcilerin final dokunuşları da devam ediyor. Son gelen haberlerde Zen 3’ün litografisine dair ayrıntılara yer verildi.

Bilindiği üzere AMD Ryzen işlemcilerinin 4. kuşağında Zen 3 mimarisine yer verecek. Şimdiye kadar litografi kanadında 7 nm+ bilgisine sahiptik. Görünüşe nazaran AMD yeni yongalarını TSMC’nin 7 nm+ EUV (Extreme ultraviolet) bantlarından çıkacak. DUV ( Deep ultraviolaet) akranına nazaran %20 yoğunluk artışı sağlayacak üretim tekniği ayrıyeten güç tüketimini de %10 oranında güzelleştirecek.
 
 

Öncelik güç verimliliğinde 

2018’in sonlarında Mark Papermaster’ın bir röportajında Zen 3’de önceliklerinin güç verimliliği olduğunu vurgulamıştı. Doğrusu bu Zen 3’ün Zen 2’nin üstüne Zen 2-Zen farkına kıyasla daha mütevazi performans farkı koyacağı halinde yorumlanabilir. Son olarak TSMC’nin 5 nm’nin hacimli üretimine 2020’de geçeceğini hatırlatarak sözlerimizi noktalayalım.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir