Çin’den iddialı uzay projesi: 10 yıllık ‘asteroit-kuyruklu yıldız’ görevi

Uzay araştırmalarına yaptığı yatırımlarla son vakitlerde sıkça gündeme gelen Çin, yeniden farklı bir proje üzerinde çalışıyor. Uzak Doğu ülkesi, sadece tek bir uzay aracı kullanarak hem bir asteroiti hem de bir kuyruklu yıldızı keşfetmeye çalışacak.

Lokal haber ajansı Xinhua tarafından verilen bilgilere nazaran; geliştirilecek olan uzay sondası evvel Dünya’ya yakın bir pozisyonda bulunan 2016 HO3 isimli asteroite gidecek ve göktaşının yüzeyine iniş yapacak. Yüzeyde örnek hususlar toplayacak olan aracın sonrasında topladığı örneklerle birlikte Dünya’nın yörüngesine geri döneceği ve burada iki modüle ayrılacağı belirtiliyor.

2016 HO3 asteroitinde toplanan örnek unsurlar bir kapsül yardımıyla Yeryüzü’ne indirilecek. Uzay aracının öteki modülü ise Dünya’ya iniş yapmayacak ve direkt olarak 133P/Elst–Pizarro isimli kuyruklu yıldıza yanlışsız hareket etmeye başlayacak. Dünya ve Mars’ın kütleçekiminden faydalanacak olan aracın kısa müddette asteroit jenerasyonuna ulaşıp 133P’nin yörüngesine yerleşmesi bekleniyor.

133P/Elst–Pizarro, yapısı prestijiyle olağandan biraz farklı bir kuyruklu yıldız. Mars ve Jüpiter ortasındaki asteroit neslinde bulunan 133P, hem asteroit hem de kuyruklu yıldız özelliklerini gösteren hibrit yapısal özelliklere sahip. “Kuşak kuyruklu yıldızı” kategorisinde bedellendirilen 133P’nin ayrıyeten bir asteroit ismi de var: 7968 Elst-Pizarro.

‘Asteroit ve kuyruklu yıldız’ vazifesinin 2022 yılında başlaması ve tam 10 yıl sürmesi bekleniyor. Çinli araştırmacılar bu misyondan elde edecekleri bilgilerle birlikte iki cismin yapısını, yörüngelerini, hallerini, boyutlarını ve öteki karakteristik özelliklerini daha güzel anlamayı umuyor.

Çin’in gelecek uzay planları saymakla bitmiyor

Çin, bu şekil uzay misyonlarında aslında vazifenin bilimsel maksatlarından çok ülkeye kazandıracağı itibarı önemsiyor. Uzak Doğu ülkesi, milyarlarca dolarlık uzay misyonlarında yakaladığı başarılarla birlikte ABD ve Rusya üzere dünya devleriyle birebir arenada olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Çin’in uzay araştırmalarındaki gayelerinde baktığımızda ise saymakla bitmeyen birçok plan görüyoruz. Uzak Doğu ülkesinin şu an için öncelikli maksadı 2020 yılında Mars’a bir müşahede aracı indirmek. Bundan çabucak sonra da 2022’de Gök Sarayı 3 (Tiangong 3) isimli dev uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirme planı var. Son olarak Jüpiter ve Uranüs’e de uzay araçları göndermeyi hedefleyen Çin, sonuncu gayesini ise 2030’lu yıllarda Ay’a bir insan indirmek olarak belirledi. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir