Elon Musk, büyük ihtimalle Mars yolcusu!

Elon Musk, daha evvel yaptığı açıklamalarda “Gelecekte Mars’a seyahat edebileceğini” açıklamıştı. Pekala bu ne çapta bir mümkünlük? Musk, HBO’ya verdiği röportajda, “Gerekli teknolojik atılımların gerçekleştirildiğini, mümkün olan her adımın atıldığını vurguladı. 

Elon Musk’a nazaran Mars’a gitme mümkünlüğü yüzde 70 düzeylerinde dolaşıyor. Lakin teknoloji dahisi değerli ihtarlarda bulunuyor. Musk, “iddiaların tersine, Mars zenginlerin kaçabileceği bir gezegen değil. Öncelikle ve muhtemelen tek taraflı bir bilet satın alıyorsunuz. Yolda çok şey aksi gidebilir. Uzayı büsbütün keşfetmedik Mars’a ulaştığınızı varsayalım: Orada sizi çok kuvvetli hayatta kalma koşulları bekliyor. Bu Everest’e tırmanmak üzere. Her şey ‘mücadele’ üzerine… En büyük sorun kurallara ahenk sağlamaktaki zorluk.” tabirlerini kullanıyor. Hasılı Insight’ın Mars’a yollanması, beşerli seyahatin yanında devede kulak kalıyor.

Pekala bu neden tek istikametli bir seyahat? Zira Dünya’nın dışına bir uzay gemisi yollamak, Mars’ın dışına bir uzay gemisi yollamaktan çok daha kolay. Yakıt sorunlarının yanı sıra; yörüngesel bazlı problemler, atmosfer meseleleri ile boğuşmak, fırlatma koşullarını oluşturacak sağlıklı şartlara erişememek ve uzaydaki kuralların her an değişebilecek olması(farkına varmadan yakınınızdan bir meteor geçebilir) üzere çok muhtemel bazı ihtimaller kelam konusu.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir