En İyi ve En Kötü Marvel Filmlerini Derledik!

Marvel sinemaları, yaklaşık 15 yıldır tanınan kültürün en çok konuşulan yapıtları ortasında… Iron Man ile inanılmaz bir çıkış gösteren Marvel, Avengers: Infinity War ve Captain Marvel üzere sinemalarla muvaffakiyetini perçinledi. 24 Nisan 2019 tarihinde gösterime girecek Avengers: Endgame, ön bilet satışları ile sinema tarihine geçmeyi şimdiden garantiledi.

Lakin Marvel, haklı olarak yerden yere vurulan kimi yapıtlara de imza attı. Marvel’ın en güzel ve en makûs sinemalarını sizin için derledik.

Avengers

2012 yılında gösterime giren Avengers, 1,5 milyar dolar düzeyinde gişe hasılatı elde ederken; eleştirmenlerden de tam not almayı başardı. Serinin devamı olarak kabul edilen  Avengers: Age of Ultron ve Avengers: Infinity War da benzeri muvaffakiyetler gösterdi. Avengers: Infinity War, tarihin ticari açıdan en başarılı 5 sineması ortasında, dördüncü sıradaki yerini aldı. Avengers: Endgame, sinema tarihinin en başarılı sineması olursa muhakkak şaşırmayacağız.

Captain America

Biraz milliyetçilik kokan Captain America, sinematik olarak son derece başarılı bir seri. Seri bilhassa Captain America: Winter Soldier sinemasında; hem gişe, hem de eleştirmen değerlendirmeleri olarak muazzam kıymetler elde etti.

Spider-Man

Sinemaya, Sam Raimi tarafından uyarlanan Örümcek Adam serisinden bahsediyoruz. Serinin birinci sineması çok başarılıydı lakin ikinci sinema, Marvel’ın en düzgün sineması olarak nitelendirebilecek bir baş yapıttı. Serinin üçüncü sineması ise, eleştirmenler tarafından yerden yere vuruldu ve serinin ününü zedeledi. 

Iron Man

Iron Man, Marvel’in yine doğuşunun simgesi oldu ve Avengers üzere sinemaların önünü açtı. Bol ödüllü oyuncu Robert Downey Junior‘ın canlandırdığı Tony Stark figürü, inanılmaz bir muvaffakiyet elde etti. Iron Man, Marvel Comics için tam manasıyla bir dönüm noktası oldu.

Deadpool

Deadpool, öteki harika kahraman sinemalarına kıyasla son derece düşük bir bütçeye sahip olmasına rağmen, üretim bütçesinin 10 katından fazla gişe hasılatı elde etti. Deadpool 2 de emsal bir muvaffakiyet yakalayarak “en iyiler” listesine girdi.

X-Men

X-Men: Last Stand ve X-Men Apocalypse üzere sinemaları kayıt dışı bırakırsak, X-Men sinemaları her açıdan başarılıydı. Fakat X-Men: Last Stand’ın baş senaristi Simon Kinberg  bile, “Filmde yazdığım kimi sahneler için pişmanlık duyuyorum.” sözünü kullandı. 

Guardians of The Galaxy

Retro göndermeler, esprili diyaloglar ve eğlenceli yapısıyla dikkat çeken Guardians of The Galaxy, birtakım eleştirmenler tarafından beğenilmese de ağızlarda beğenilen bir tat bıraktı.

Ant-Man

Üretimdeki oyunculuklar son derece başarılıydı. Sinemanın genel olarak da eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Söyleyemeyeceğimiz tek şey Ant-Man ve Ant-Man and The Wasp‘ın üstte paylaştığımız Marvel sinemaları ile tıpkı kalibrede olduğu…

Wolverine

X-Men Origins: Wolverine;  ne kadar zayıf bir sinema ise, The Wolverine ve Logan o kadar başarılı yapıtlardı.

Thor

Birinci iki sinemasında, Marvel’ın gişe hasılatı açısından en geride kalan üretimlerinden biri olan Thor, Ragnorak ile kendine geldi. Thor’un güçleri azami düzeye taşındı. Thor, Avengers: Infinity War‘daki gövde gösterisi ve “Bana Thanos’u getirin” çığlığı ile akıllarda yer edindi.

Blade

Birinci iki Blade sinemaları, kabul edilebilir hatta takdir uyandıran normlardaydı. Ne var ki üçüncü sinema Blade Trinity, hem eleştirmenlerden hem de seyircilerden reaksiyon çekerek, sinema tarihinin karanlık sayfalarına gömüldü.

Amazing Spider-Man

Sam Raimi üçlemesinin, yine çekilen sineması Marvel-Sony için baş ağrısından öbür bir şey olmadı. O denli ki Sony, Marvel-Disney paydaşlığı ile mutabakat yapmak ve yeni bir Spider-Man “Reboot” sineması çekmek zorunda kaldı.

The Fantastic Four

Yaklaşık 10 yıl evvel beyaz perde ile buluşan Fantastic Four sinemaları bir nebze kabul edilebilir seviyeydi. Ne var ki 2015 yılında, “reboot” sürümüyle karşımıza çıkan Fantastic Four tam manasıyla bir faciaydı. Üretimci stüdyoya önemli manada para kaybettiren imal, eleştirmenlerden de “komik” denilebilecek puanlara layık görüldü.

Ghost Rider

Nicholas Cage‘ın baş rolünü üstlendiği sinema “çerezlik” olarak nitelendirildi. Üretim, gişede muvaffakiyet elde etti ve devamının çekilmesi kararı alındı. Yeniden Oscar ödüllü oyuncu Nicholas Cage’in baş rolde yer aldığı sinema, Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance ise tam manasıyla bir facia oldu. İmal IMDB’de 4.3/10 puanına layık görüldü. Bizce sinema daha az notu hak etmişti.

Daredevil

Ben Affleck‘in birinci harika kahramanlık denemesi Daredevil bir başarısızlık sembolüydü. Ben Affleck ve eski karısı Jennifer Garner’ın baş rollerini üstlendikleri üretim, Rotten Tomatos üzere değerli sinema sitelerinden 10/100 puana layık görüldü. Üretim, neyse ki üretimci stüdyoya ortalama gişe hasılatı ile az da olsa kar elde ettirdi. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir