Game of Thrones 8. Sezon 1. Bölüm İncelemesi!

Son yılların açık orta en sansasyonel ve en çok izlenen TV dizisi Game of Thrones, Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan gece, 4:00’de yayınlandı. “Winterfell” isimli kısım, yalnızca Kuzay Amerika’da 22 milyondan fazla kişi tarafından takip edildi. Game of Thrones, dünya çapında 22 milyonun misli misli izleyiciye ulaştı.

Spoiler, spoiler, spoiler

Şayet serinin final döneminin birinci kısmını izleme fırsatına erişemediyseniz, kelam konusu satırları okuyup okumamak sizin tercihinize bağlı. Biz, “Winterfell” isimli kısmı izleyip, bu incelemeyi değerlendirmenizi umuyoruz.

Spoiler – Kış Diyarı’nda neler oluyor?

Sekizinci dönemin birinci kısmının sinematik olarak son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Daenerys Targaryen’in ordusunun Kuzey’deki savunma çizgisine katılma sahnesi ziyadesiyle dikkat alımlı ve ilgi uyandırıcı. Kelam konusu sahne, Kuzeyliler ve Güneyliler ortasında her an bir krize sebep olacak üzere gözüküyor. Jon Snow’un tarifiyle hiç kimseye güvenmeyen Kuzeyliler sıkıntıya neden olacak üzere. Jon Snow’un “Kuzeyin Kralı” unvanını bırakması sıkıntıları had safhaya taşıyor.

Bahta Stark, Dany’e karşı öfkeli ve alaycı bir tavra sahip. Tüm ölüler kapısındayken, bu aksiyonun ne kadar mantıklı olduğunu anlayamadık. Çünkü Night-King ve ordusu herkesi öldürüp akabinde ölüler ordusuna katarken, Sansa’nın yaptıkları anlamsız. Tekrar de Sansa’nın;  kaynak tartışmaları mantık hududunda. Ne de olsa Dany’nin askeri gücü de yiyecek talep ediyor. Antipatik de olsa Talihe, bir gerçeğe işaret ediyor.

Jon Snow

Kraliçe ile münasebetine değinmezsek, Ejderha Drogon’un bakışları Jon’un canını her manada sıkıyor. Jon’un arkadaşı Samwell Tarly, “Kimin Yedi Krallık’ın varisi” olduğunu, Jon’a söylüyor. Jon, “Ned Stark benim babam, babam” diye söylense de, unvanın doğruluğunu kabul eder bir tonda görünüyor.

Elbette buna ek olarak dizide pek çok gelişme oluyor. “Demir Donanma” üzere ögeler de bunların içerisinde… Lakin Jon-Arya, Jon-Bran üzere karakterlerin nihayet kavuşması ve Bran Stark’ın, geleceği görüp, kendisini sakat bırakan Jaime Lannister’ı beklemesi çarpıcı bir hareket. Jaime Lannister’ın canlandıran Nikolaj Coster-Waldau‘nun performansı ise nefes kesici… Jaime ve sakat bıraktığı Bran finalde buluşuyor. Jaime’in akıbeti ise gelecek kısımda muhakkak olacak. Özcesi birinci kısım övgüleri hak ediyor.

Her ne kadar, ağır işleyen bir kısım olsa da “Winterfell” eleştirmenlerden tam not aldı. Ne de olsa birinci kısımda Ak Gezenler ve terslerinin savaşı beklenemezdi. Game of Thrones’un final döneminin birinci kısmında şunu kolay kolay anladık: Ya birlikte savaşırlar, ya da düşüp ölülerin ortasına katılırlar. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir