İlk kara delik görselinin aktarımında internet yetersiz kaldı: Uçakla veri transferi yapıldı

 
Hatırlayacağınız üzere birkaç gün evvel dünyanın birinci kara delik görseli oluşturuldu. Görsel hakkında tam odaklanılamadığı tartışmaları süredursun bilimsel çalışmalarla ilgili ilgi cazibeli bir ayrıntı ortaya çıktı. Messier 87 galaksisinin merkezindeki kara deliğin devasa boyuttaki evraklarının transferinde internet ağı yetersiz kalmış.

Bildiğiniz üzere elde edilen görsel için 8 adet teleskoptan elde edilen bilgiler kullanılmıştı. 5 petabyte’lık boyuttaki bilgilerin depolanması için kullanılan HDD’lerin yükü ise yarım tonun üzerindeydi.

EHT deneyinde bazal interferometri tekniği ile toplanan radyo sinyalleri aslında uzun müddet evvel toplanmış. South Pole Telescope’da oluşturulan bilgiler Antartika’nın kış koşullarında elde edildiğinden ulaşım sorunlarından olsa gerek bilim adamları dataları işleyebilmek için yaz mevsimini beklemek zorunda kalmışlar.

 

Internet üzerinden transferden daha süratli olduğu için 2 farklı bilgi merkezine transferi uçaklarla gerçekleştirilen kayıtlar burada iki süperbilgisayar ortasında senkronize edildikten sonra sıraya konularak en son sonuç elde edilmiş.

”Sürpriz olmadı” 

 

Son olarak Arizona Üniversitesi’ndeki bu süreci yürüten hesaplamalı astrofizikçi Chi-Kwan Chan Ph.D. Çok sayıda GPU’dan oluşan sistemle elde edilen manzarayı birinci gördüğünde çok da şaşırmamış. Çünkü bilim adamı M87’nin keşfi esnasında çoklu GPU’lu sistemde kimi simülasyonlar aracılığıyla zati gerçek imgeye yakın sonuçlar elde etmiş.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir