İnternetiniz Ne kadar Hızlı? Nasıl Test Edersiniz?

Günümüz dünyasının temel muhtaçlığı olan internet, kuşkusuz teknoloji dünyasında adeta artık elimiz, ayağımız. Yakın vakitte Adil Kullanım Kotası‘nın kalkmasıyla bir arada internette rastgele bir kota olmaksızın dolaşabilme imkanı yakaladık. Artık internetten indirdiğiniz ve yüklediğiniz datalar, evvelden olduğu üzere kotanızdan düşmüyor, çünkü artık limit yok, kota yok. Bu hoş, beğenilen da, pekala internet altyapınız sağlıklı mı, internetiniz ne kadar süratli?

İnternet suratınızı öğrenebilmek hayli kolay. Bunun için çok sayıda internet sürat testi bulunuyor. Aşağıda, değerli sürat testi uygulamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bu ortada Sürat Testi için değerli birkaç bilgi de verelim: İnternet sürat testi sürecini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken en değerli nokta, ilişkinizin modeminize LAN, yani Ethernet kablosu yoluyla yapılmış olması. En keskin sonucu bu formda öğrenebilirsiniz. Şayet modem uzak bir yerde ise, Wi-Fi üzerinden bağlı olarak da ortalama sonucu alabilirsiniz elbette. Öte yandan kullandığınız antivirüs yazılımları da sürat testini etkileyebilir. Sürat testinizin olumsuz etkilenmemesi için antivirüs uygulamalarını süreksiz bir müddetliğine kapatmanız yararınıza olacaktır.

Ookla SpeedTest internet sürat testi

İnternet sürat testleri ortasında en tanınan olanı kuşkusuz Ookla’nın sunduğu SpeedTest uygulaması. SpeedTest.net adresi üzerinden ulaşabileceğiniz sayfa üzerinden çarçabuk internet suratınızı öğrenebiliyor, download ve upload suratınızı net formda görebiliyorsunuz.

Türk Telekom internet sürat testi

Bir başka bilnen sürat testi uygulaması ise kuşkusuz altyapı sağlayıcı olan Türk Telekom’a ilişkin. Türk Telekom Sürat Testi sayfası üzerinden kullanabileceğiniz bu uygulama da, yeniden size internet suratınızı öğrenmeniz açısından inançlı bir kaynak olacaktır.

D-Smart internet sürat testi

D-Smart Net’in de kendine özel bir uygulaması mevcut. Yeniden D-Smart Sürat Testi sayfasına girerek, download sürat testini ve upload sürat testini başka farklı yaparak internet suratınızı öğrenebilirsiniz.

CHIP Online internet sürat testi

Eh, bir internet sürat testi uygulaması da bizden gelsin, değil mi? CHIP Online İnternet Sürat Testi sayfasına girip Testi Başlat’a tıklayarak internet irtibat suratınızı basitçe öğrenebilirsiniz. İnternet sürat testi yapılırken, test başladığında standart olarak irtibatınız için en âlâ sunucu seçilir. Lakin dilerseniz sunucuyu kendiniz de seçebilir ve buna nazaran de internet suratınızı test edebilirsiniz.

İnternet süratiniz âlâ değilse ne yapmanız lazım?

Pekala, yaptığınız internet sürat testi sonuçlarında istediğiniz üzere bir sonuç sağlayamıyorsanız ne yapmanız gerekli? Elbette birinci yapmanız gereken, hizmet aldığınız internet servis sağlayıcınızı aramak olacak. Bu noktada yetkililer sizlere gerekli açıklamaları yapacaklardır.

Bazen altyapınız düzgün olsa da, bina içi kablolamadan yahut kullandığınız aygıtların stabil çalışmamasından ötürü da sorunlar yaşanabiliyor. Bina içi kablolama konusunda servis sağlayıcınız size yardımcı olacaktır. Ağ cihazlarınızla ilgili sorunlarınızı ise birçok vakit kendiniz halledebilirsiniz.

Bunun için kullandığınız ağ aygıtlarının tümünü sıfırlayarak (reset) kurulumunu baştan yapmanız, pak bir başlangıç için ülkü olacaktır. Şayet menzil sorunu yaşıyorsanız, menzil genişletici, router, powerline ve erişim noktası üzere aygıtlar kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Elbette sorun bazen aygıtınızın yeterli çalışmamasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda da en güzel seçenek, daha düzgün bir ağ aygıtı satın almak olacak. Şayet router, modem, menzil genişletici ve powerline aygıtlarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu eserlerle ilgili incelemelerimize de göz atabilirsiniz. Çabucak aşağıdaki ilişkilere tıklayarak ilgili inceleme makale ve görüntülerine erişebilirsiniz:

  • Modem İncelemeleri
  • Router İncelemeleri
  • Menzil Genişletici İncelemeleri
  • Powerline İncelemeleri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir