İşte NASA’nın InSight İçin Tercihi!

Dünya üzerinde motor yağı dendiği vakit akla birinci gelen markalardan Castrol, yüksek teknoloji yağları ile uzayda da tercih edilen marka olmaya devam ediyor. 1960’lardan bu yana NASA’nın uzay projelerinde kullanılan makine yağları Castrol tarafından sağlanıyor; Bu iştirak ile hayata geçirilen Apollo Ay vazifesi, Hubble Uzay Teleskopu, Memleketler arası Uzay İstasyonu, geçmiş Mars seferleri ve birçok uydunun yanı sıra Mars’a gönderilen en son keşif aracı için de Castrol paydaşlığı tercih ediliyor.

Mars’ın keşfinde NASA’nın bir sefer daha tercihi Castrol oldu

NASA, Mars’a gönderdiği 829 milyon dolar bedelindeki keşif aracı InSight‘ta da Castrol’ün deneyimine güvendi. Kırmızı gezegene yapılan ve Mars’ın yanı sıra öbür gezegenlerin oluşumu konusunda da kıymetli bulgular için gerçekleştirilen keşif seyahatinde birçok modülün yağlanması Castrol markası tarafından sağlanıyor. 5 Mayıs’ta Kaliforniya’dan fırlatılan uzay aracı 6 ay sonunda toplam 485 milyon kilometre yol kat ederek, Mars’ın keşfedilmemiş lav yapılı Elysium Planitia‘ya ulaştı. Bu alan üzerinde yapılacak olan çalışmalar sırasında kullanılacak bilimsel kesimlerde Castrol yağları kullanılarak harikalık sağlanıyor.

Uzayda bir yağdan ne bekleniyor?

Düşük yer çekimi, hava sıcaklığındaki çok farklılıklar ve bu üzere insanın ulaşamayacağı ortamlarda bozulan bir modülün tamir edilmesinin mümkün olmadığı düşünüldüğünde, bir yağ için Mars’ın güç bir ortam olmasının yanı sıra, en ufak bir aksaklığın da vazifenin büsbütün iptal olması manasına gelmesinden ötürü her bir modülün kıymeti açıkça ortada. Bu nedenle NASA bu şartlara en düzgün ahenk sağlayacak, sorun yaratmadan kusursuz halde çalışacak ve en kıymetlisi güçlü bir yağlama eseri tercih ediyor. Castrol’ün vazife yapan tüm eserleri de bu şartlara, etrafa ve vazifenin ihtiyaçlarına nazaran tasarlanmış; NASA’nın uzun vadeli misyonlarında en başarılı müdafaayı, en uzun müddet, en yüksek dayanıklılıkla sunacak eserler olarak dikkat çekiyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir