Nostaljik oyunlar, makine öğrenimi ile günümüz teknolojisine uyarlanabiliyor

En sevdiğiniz klasik görüntü oyunları, artık günümüz teknolojilerine uyarlanabiliyor. Lakin bu geliştirmeleri yapan oyunun imalcileri değil, bu işe gönül vermiş bağımsız kullanıcılar. Üstelik bu süreç yapay zeka (AI) teknolojisi kullanılarak kısa bir müddette gerçekleşiyor.

Heyecan verici bir gelişme

Nostaljik oyunların, günümüz sistemlerine adapte edilme süreci epeyce sancılı ve uzun olabiliyor. Bu süreç aylarca, hatta yıllarca sürebilirken, yeni geliştirilen sistem, makine tahsili ile bu süreci yalnızca birkaç haftaya indiriyor. Bunun en yeterli örneği ise, Mart ayında Reddit kullanıcısı BearborgOne’ın sevilen klasik oyunlardan Metroid Prime 2‘yi 4k’lık bir başyapıta dönüştürmesi olarak gösteriliyor.

ESRGAN (Enhanced Super-Resolution Generative Adversarial Networks ) ismi verilen bu teknoloji, grafik dokularını yepyeni oyundan toplayıp, tahlil ediyor ve düşük çözünürlüklü grafiklerdeki boşlukları doldurarak tasarımı düzeltip sertleştiriyor. Yapay zeka ise bulanık pikselleri adeta bir onarımdan geçirerek, detaylı binalar yahut ağaçlar haline getiriyor. Yapay zeka tüm süreçleri yapıyor görünse de, karmaşık kimi oyunlardaki imgelerin el ile temizlenmesinin yüzlerce saat sürebileceği tabir ediliyor. Lakin bu gelişmenin, retro oyunlardan aldığı zevki şimdiki oyunlardan alamayan kullanıcılar için heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir