PewDiePie İlk Özel Canlı Yayın Ortaklığını Yaptı

DLive, dünyanın en ünlü içerik üreticisi PewDiePie‘ın özel canlı yayın platformu olacak. Global çapta 100 milyon abonesiyle dünyanın en büyük bağımsız içerik üreticisi olan PewDiePie’yla DLive’ın mutabakatı bugüne kadar yapılmış olan en büyük canlı yayın mutabakatlarından biri. 14 Nisan tarihinden itibaren PewDiePie sırf DLive üzerinden haftalık yayın yapacak.

Yıllar boyunca, yaratıcı şahıslar içerik üreticilerini ürettikleri içerik kıymetinde ödüllendirmeyen klâsik platformlarda izleyici kitleleri edindiler. Birtakım platformlar içerik üreticisinin gelirinin %50’sini alırken, kitlelerin hayat damarlarını tıkayarak sürdürülebilirliklerini zedelemiştir. Bu sorunu çözmek ismine DLive üç ana prensip üzerine konseyi yeni bir ekosistemin öncülüğünü yapmıştır. Bunlar: (1) içerik üreticilerine ve izleyicilere yüksek kıymetli içerikler üretmek ve bunları desteklemek konusunda teşvik sunan veren bir ödül sistemi, (2) platformun ve içeriğinin merkezi olmayan mülkiyet hakları ve (3) platform kesintisinden muafiyet. Bu üç prensip ekseninde DLive içerik üreticileri, izleyiciler ve içerik platformları ortasındaki etkileşimde ihtilal yaratmayı amaçlamaktadır.

“PewDiePie, DLive’ın vizyonuna inanmaktadır”

“DLive’da üreticiler birbirleriyle rekabet etmektense, birbirilerini desteklemekten yarar sağlayacaklardır. Platform kesintisi olmadığından, herkesi izleyiciler için en yüksek kalitede içerik üretmeye teşvik ediyoruz” diyen Lino Network Kurucu Ortağı Wilson Wei kelamlarına şöyle devam etti: “PewDiePie üreticilerin büyük emek, gayret ve vakit harcayarak ürettikleri kıymetlerin ateşli bir savunucusu olmuştur ve birebir vakitte DLive’ın vizyonuna inanmaktadır. Canlı yayın platformumuz bu kesimde içerik üreticilerinin temsil edilme formunu sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahiptir ve bizler PewDiePie’ın bu mevzuda öncülük ederek bize dayanak sağlamasından son derece gururluyuz.”

PewDiePie olarak tanınan Felix Kjellberg de, “Tekrardan tertipli olarak canlı yayın gerçekleştireceğim için heyecanlıyım! DLive, öteki yayıncıları üzere bana da gerçek bir ortakmışım üzere davrandığı için şahane bir platform” dedi.

Aylık 3 milyon etkin kullanıcıya ve 35 bin faal yayıncıya sahip DLive’a DLive.tv’nin yanı sıra Android ve iOS uygulamaları üzerinden erişilebiliyor. DLive, Lino blok zinciri üzerinde üretilmiş olup içerik sanayisinde özünde yenilikçi, büsbütün şeffaf, merkeziyetsiz bir canlı yayın platformudur. Ekosistemdeki içerik üreticileri, izleyiciler ve başka paydaşlar DLive’a iştirakleri ve katkıları için Lino blok zincirinin lokal dijital para ünitesi olan Lino puanlarla ödüllendirilecekler.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir