2018’de 1 Milyar Dolara Yakın Dijital Para Çalındı

Olgunlaşan kripto para iktisadı ile birlikte yükselen kripto para hırsızlığı, 2018 yılında daima gerçekleşen bir cürüm pozisyonuna geldi. Bu hırsızlık cürümlerinin birçoklarını dijital para ticaret platformlarına yapılan küçük çaplı lakin daha sistemli olarak yapılan hücumlar oluşturuyor.

Bir siber güvenlik firması olan CipherTrace’in raporu, 2018 yılının birinci 9 ayı içerisinde 927 milyon dolar kıymetinde kripto paranın çalındığını ortaya koyuyor. Bu sayı, 2017 boyunca çalınan dijital para ölçüsüne nazaran %250 civarında bir yükselme yakalanıldığını gösteriyor.

Geçtiğimiz ay Japonya merkezli dijital para ticaret platformu Zaif hacklenmiş ve 60 milyon dolara yakın kıymette Bitcoin kayıplara karışmıştı. Bu, bu yıl olan büyük çaplı taarruzlardan yalnızca bir tanesi.

CipherTrace ise bu hırsızlıkların yaşanmasının akabinde elde edilen paranın derhal aklanıldığına dikkat çekiyor. Bu yıl bozdurulan 380.000 Bitcoin’in yaklaşık bugün 2,5 milyar dolar pahasında oluşu, bu iddiayı mantıklı kılıyor.

Kelam konusu güvenlik şirketine nazaran bu aklanılan paraların %97 oranındaki kısmı hırsızlardan zayıf kara para aklama kanunlarına sahip olan ülkelere aktarılıyor ve piyasada bulunan tüm Bitcoin’lerin %5’lik kısmı ise hırsızlar tarafından kimsenin ruhu duymadan bu sürece tabi tutulmuş oluyor.

CipherTrace CEO’su ve APWG.org’da Kripto Para Çalışma Kümesi Üyesi olan Dave Jeans, açıklamasında “Bu kapsamlı araştırma gösteriyor ki [dijital para ticareti üzerinde yapılması gereken] düzenlemeler bu çeşit kabahatlerle yapılan çabada büyük kıymet taşıyor ve biz kripto para  ekosistemine itimat katmak için gerçek yoldayız.”  kelamlarına yer veriyor.

“Kripto para AML düzenlemelerinin global çapta tamamlanması ile birlikte 18 ay içerisinde kripto para aklama fırsatlarının hırsızların önünden çekildiğine şahit olacağız.”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir