Akıllı Telefon Satışları Eskisi Gibi Değil

Taşınabilir kesimi 5G akıllı telefonlar ile bir arada satışların muhtaçlık duyduğu artışı kazanacağını ümit etmeye devam ederken, 2019 için varsayımlar %3’lük azalma öngörüyor.

CCS Insight’ın söylediğine nazaran değişen tüketici davranışı ve makro-ekonomik zorluklar, 2019’da satışların 1.8 milyara azalmasına sebep olacak.

CCS Insight iddia yardımcı lideri Marina Koytcheva, “sadece birkaç yıl evvel yıllık 2 milyar cep telefonu satışının çok yakın gözükmesine karşın artık sanayi için bir hayal olabileceğini” söylüyor.

Tahlil firması, çabucak her piyasa için beklentilerini azalttı ve Çin’de %9’luk düşüş öngörürken, Hindistan’da %5’lik artış öngörüyor. Fakat, Hindistan piyasasının şu anda özel politik ve ekonomik bir durumdan etkilendiğini belirtirken, bu durumdan süratli bir halde geri dönüleceğini ve 2023 yılına kadar 400 milyon satışa ulaşılacağını kestirim ediyor.

Anca bunun birebirini Batı Avrupa için söylemek değil. Piyasa doygunluğu, üst düzey aygıtların yüksek fiyatları ve uzayan yenileme döngüleri, geçtiğimiz beş yıl içerisinde satışların üçte bir azalması ile sonuçlandı.

Koytcheva, Batı Avrupa piyasalarında kısa vakit evvel yaptıkları bir ankette, iştirakçilerin %35’inin şu andaki telefonlarını bir evvelki telefonlarına nazaran daha uzun mühlet kullanmayı planladıklarını söylediler ve yalnızca %13’ü bir evvelki telefonlarına nazaran daha süratli bir formda değiştireceklerini söyledi.

Koytcheva, Batı Avrupa’da satışların düşmesine sebep olan bu akımın artık ABD’yi de etkilemeye başladığını ve ABD’de de satışların 2019’da %9 düşeceğini iddia ettiklerini belirtiyor.

Bu durum, sonuç olarak büyümesi beklenen ikinci el piyasası için uygun olsa da, CCS Insight, 2019’daki birinci dağıtımların az olmasına karşın 5G ile birlikte satışların artacağını kestirim ediyor.

Tahliller, 2020 yılında 220 milyon 5G telefonun satılmasını beklerken, bu sayının 5G telefonların toplam satışların neredeyse yarısını oluşturacağı 2023’te 930 milyona ulaşacağı iddia ediliyor…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir