Apple CEO’su Tim Cook, teknoloji endüstrisinin düzenlenmesi için çağrıda bulundu

Birden fazla şirket devlet düzenlemesinden korkma eğilimindedir. Oyun sanayisi bunun en açık örneği. Çünkü dünyanın en büyük oyun üreticilerinden Electronic Arts, gelebilecek muhtemel yasaklamalarla ilgili birçok vakit sert arbedelere girmekten çekinmeyen bir şirket. Lakin, Apple CEO’su Tim Cook‘a nazaran teknoloji kesiminin bir düzenlemeden geçmesi gerekiyor.

Topluma büyük ziyanlar verebilir

İsmi skandallardan bir türlü kurtulmayan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg‘in akabinde, Tim Cook da topu devlet kurumlarına atma eğiliminde. Time mecmuasının etkinliğinde konuşan Cook: “Hepimiz entelektüel olarak dürüst olmalıyız ve yaptığımız şeyin işe yaramadığını itiraf etmeliyiz. Teknolojinin düzenlenmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.
Konuşmaya bakılırsa, Cook öncelikle burada bilgi kapalılığından bahsediyor. CEO, tüketicilerin datalarını inançta tutabilmeleri için dünya hükümetlerinin kelam konusu bilgiler üzerinde daha fazla denetim sahibi olmaları için adım atmaları gerektiğine işaret ediyor. Cook’a nazaran AB’nin GDPR yasası yanlışsız tarafta bir adım lakin harika bir tahlil değil. Kesimin yeterli niyetini kaybettiğini ima eden Cook, kelamlarını: “Düzenleme için şiddetle savunuculuk yapıyoruz. Bu noktada öteki bir yol görmüyorum.” formunda tamamladı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir