Apple da Notre Dame için yardım edecek…

Fransa’nın en eski ve en sevilen tarihi anıtlarından biri olan Notre Dame Katedrali’ni saran yangının akabinde onarım çalışmaları için Dünya’nın her yanındaki tertiplerden bağışlar süratle sunulmaya başladı. BBC’nin haberine nazaran şimdiden yaklaşık 600 milyon € kelamı verilmiş durumda. Apple CEO’su Tim Cook da, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile iPhone üreticisinin, yüzlerce yıllık katedralin memleketler arası onarım uğraşına nakdî takviye olarak katılacağını duyurdu.

Yangın, Pazartesi günü 19:43 (16:43 GMT) civarında fark edilmişti ve itfaiyenin yangını denetim altına alması dokuz saat sürmüştü. Paris itfaiyesinin söylediğine nazaran yangın, saat 11:00 (08:00GMT) civarında büsbütün söndürülmüştü. Fransız Lideri Emmanuel Macron tarihi katedrali tekrar inşa etme kelamı verirken, Avrupa Kurulu Lideri Donald Tusk da Avrupa Birliği üyelerine takviye davetinde bulunmuştu.

12.yy’dan beri varlığını koruyan katedralin iki çan kulesi ve ana yapısı korunmuş olsa da, çatısı alev alarak temel olarak ahşap olan iç kısmı ve kulenin (spire) yok olmasına sebep oldu. Acil durum grupları, binanın daha fazla yapısal almasını engellemenin yanı sıra birtakım tarihi sanat yapıtlarını ve dini kalıntıları da yanmaktan müdafaayı başardı…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir