Apple ve Qualcomm, Davaları Sonlandırdı!

Apple ve Qualcomm ortasında devam eden yasal savaş, resmi olarak sonlandı. Yayınlanan basın bildirisine nazaran iki firma, devam eden tüm davaları sonlandırarak lisans ve yonga tedarik kontratlarını yenileme kararı aldı.

Apple ve Qualcomm ortasındaki gayret yıllardır mahkemelerdeydi. Bunlar ortasında milyar dolarlık bir patent tezi, Apple tarafından Qualcomm’un karşısına konulmuştu. Apple, Qualcomm’un taşınabilir irtibat teknolojisi için çok fiyatlandırma yaptığını savunuyordu. Apple lisans fiyatlarının yanında iPhone’da kullandığı modem yongaları için de ödemede bulunuyordu.

Cnet’e nazaran Apple’ın avukatları, Qualcomm’un “ikili satış” yaptığını, 2010 – 2016 yılları ortasında Apple’a yaptığı yonga satışlarından 16,1 milyar dolar ve lisans fiyatlarından 7,23 milyar dolar elde ettiğini öne çıkardı. 27 milyar dolarlık duruşmada Qualcomm, mukavelenin ihlalinden ötürü tazminat istiyordu.

Fakat bu savaş artık bitti. Mutabakata nazaran iki firma, 1 Nisan 2019’dan itibaren geçerli “altı yıllık bir lisans anlaşması” yaptı. İki yıl uzatma seçeneği bulunan mutabakatın içinde bir yonga tedarik mutabakatı da bulunuyor. Mutabakata nazaran dünya çapındaki tüm davalar iptal edildi. Firmalar ortasında Almanya ve Çin’de de davalar devam etmekteydi.

Şu an itibariyle muahede için hangi firmanın daha çok taviz verdiği bilinmiyor. Apple, gelecekte Huawei’nin 5G yongasını kullanmak yahut Intel’in vaatlerine güvenmek yerine Qualcomm ile mutabakatın daha kolay olacağını düşünmüş olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir