Assange’ın Tutuklanmasına İlk Tepkiler

Wikileaks kurucusu Julian Assange‘ın Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde göz altına alınıp tutuklanmasının yankıları devam ediyor. Assange, Ekvador hükumetinin 7 yıldır kendisine sağladığı sığınma hakkını kaldırması sonrasında göz altına alınmıştı.

2016 yılında yapılan seçimlerde Donald Trump’a yenilen Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, bahis hakkında “Assange yaptıklarının hesabını vermeli” dedi. Assange’ın kurucusu olduğu Wikileaks, 2016 seçimleri öncesinde Clinton’ın bilgisayarından ele geçirdiği e-posta bildirilerini internette yayınlamış ve pek çok şahsa nazaran yenilgisinde kıymetli bir rol üstlenmişti.

ABD lideri Donald Trump ise, herkesi şaşırtan bir açıklama yaparak “Wikileaks’in ne olduğunu bilmiyorum, Julian Assange’ı tanımıyorum” kelamlarını kullandı. Halbuki ki Trump, 2016 seçim kampanyası sırasında birçok kere Wikileaks ismini anmıştı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği (OHCHR ) sözcüsü Ravina Shamdasani ise, Assange’ın adil yargılama hakkının teminat altında olması gerektiğini söyledi. Sözcü, beklenen bir iade konusunda da birebir fikri savunduklarını kelamlarına ekledi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir