Banka Müşterilerinin Yüzde 40’ı Chatbot Kullanıyor

Juniper’in “How Chatbots Will Transform the Retail Industry (Chatbotlar Perakende Kesimini Nasıl Dönüştürecek)” isimli raporu, gelişen teknolojiyle hayatımıza süratle giren ve pek çok işimizi kolay kolay halledebilen chatbotların 2023 yılında perakende, bankacılık vesağlık kesimlerinde yıllık toplam 11 milyar dolar meblağında bir tasarruf potansiyeline ulaşacağını gösteriyor.

Türkiye’deki bankaların gündemi sanal asistanlar

Türkiye’deki tüm bankaların %13’ünün halihazırda müşterilerine çeşitli platformlardan bir chatbot tecrübesi sunduğunu kaydeden Mete Aktaş, bankaların %9’unun chatbot geliştirilmesi konusunda devam eden bir projeye sahip olduğunu, %20’sinin bu mevzuyu 2 yıllık stratejik planlarına dahil ettiklerini lisana getiriyor. Bu oranların bir ülke ve dal için yeni bir teknolojiyi benimseme ve iş akışlarına dahil etme noktasında dikkat alımlı olduğu görülüyor.

Aktaş‘ın yaptığı açıklamaya nazaran bankacılık sanal asistanına sahip ve çalışmaları tamamlamak üzere olan bankaların yarısı birinci basamakta önceliği yalnızca “sıkça sorulan soruları” yanıtlamaya veriyor. Cbot’un tüm bankacılık sorularını yanıtlamak için eğitimli olan yapay zeka sisteminin bu usul projelerin hayata geçirilme müddetlerini epey hızlandırdığını belirten Aktaş, “Tüketiciler en çok web sitesindeki ağır bilgi içeriğinde ve menülerde kaybolmadan, tek cümleyle istedikleri yanıta ulaşmayı sevdi” halinde ekledi.

Banka web sitelerini ziyaret eden müşterilerin %40’ı chatbot kullanıyor

Chatbot’a sahip bankaların %67’si chatbotunu kendi web sayfasında konumlandırıyor. Hem web sayfası hem de Taşınabilir uygulama üzerinden chatbotlarını kullanıcılarla buluşturan bankaların oranı ise %50. Raporda chatbotların müşterilere hizmet verdiği en kıymetli kanalın web sayfası olduğunun altı çiziliyor ve banka müşterilerinin %40’ının bankanın web sitesinde chatbotları kullanarak süreç yaptığı aktarılıyor.

Bunun dışında, chatbotlar taşınabilir uygulamaya entegre formda de müşterilere hizmet edebiliyor. Sıkça sorulan sorular chatbotları, müşterilerin sıklıkla kullandığı Facebook Messenger, Google Asistan, WhatsApp, hatta yeni bir kanal olan Google RCS üzere toplumsal medya ve iletileşme platformlarına ve ferdî asistanlara da entegre ediliyor. Bankaların kendi web siteleri yahut taşınabilir uygulamaları dışında bu tıp platformlara da entegre edilen chatbotların oranı %34. Bu manada Türkiye’deki bankalar, müşterilerin en çok bulunduğu ve hayatını sürdürdüğü mecrayı değiştirmeden finansal bahislerdeki sorularına karşılık bulma muhtaçlığını da karşılamış oluyor.

Chatbotlara en çok kredi ve faiz oranları soruluyor

Cbot’un raporuna nazaran sıkça sorulan sorular alanında chatbotların müşteriler tarafından en fazla; vadeli mevduat hesaplaması (%15), kredi faizi hesaplama (%11), toplumsal sohbetler (%8), kredi kartı bilgisi alma (%7) ve kur/hisse senedi bilgisi alma (%4) mevzularında kullanıldığı ortaya çıkıyor.

“Sıkça Sorulan Sorular” chatbotları faiz hesaplamaları dışında kur hesaplamaları için de en süratli sonuç alma sistemi olarak tercih ediliyor. Tek bir cümle içinde çevirmek istenilen fiyat ve döviz cinsleri yazıldığında döviz kuru ve fiyat bilgisi vererek süratlice hesaplamayı gerçekleştiren bu chatbotlar, bankanın ATM ve şube adresleri ile şube telefonları hakkında da saniyeler içinde cevap verebiliyor. Suratın ve vaktin verimli kullanılmasının çok kıymetli olduğu bu dijital çağda banka ve kredi kartlarının kaybolması yahut ATM’de sıkışması üzere acil aksiyon gerektiren durumlarda da bu cins chatbotların yardımına başvurulabiliyor. Sıkça sorulan sorular chatbotlarını ilgili bankanın müşterilerinin yanında, müşterisi olmayan şahıslar de kullanabiliyor.

Para transferi ve döviz alım satımı yapan chatbotlara ilgi artıyor

Türkiye’de kullanılan bir başka chatbot cinsinin de para transferi, döviz alım satım üzere süreçleri yapabilen chatbotlar olduğunu açıklayan Mete Aktaş, chatbot kullanan bankaların yarısının sanal asistanlarını birinci defa müşterilerine sunarken süreç yapabilme özelliğini de eklemeyi tercih ettiğinin altını çiziyor. Aktaş ayrıca bir chatbotun müşterilerin finansal bilgilerini ve harcama alışkanlıklarını tahlil edip bütçe idaresi konusunda tavsiyede bulunmasının da mümkün olduğunu lakin bu çeşit chatbotları şimdi Türkiye pazarında göremediklerini tabir ediyor.

Bankacılık bölümü, hizmet bölümü içinde yeni teknolojilere süratli adapte olan öncü bir kesim olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’deki mevcut tabloda, yaygın bir ağa ve geniş müşteri tabanına sahip bankaların chatbotlar konusunda süratli davrandığını ve müşterilerine bu yeni kanalın imkanlarını sunduğu görülüyor. Önümüzdeki periyotta, orta ölçekli bankaların da bu yeniliğe adapte olacağını belirten Mete Aktaş: “Bankaların akabinde sigorta ve emeklilik şirketlerinin, portföy idare şirketlerinin ve son kullanıcı ile etkileşim içinde olan öbür finansal hizmet sağlayıcılarının da chatbotları adapte edeceğini öngörmek mümkün. Ayrıyeten, chatbotların finansal hizmetler bölümünde mevcut kullanım alanlarının dışında yeni kullanım alanları bulacağını, öncelikle davet merkezlerinde çalışanların hayatlarını kolaylaştırarak daha kaliteli hizmet vermelerini sağlayacağını öngörüyoruz” diyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir