Bitcoin Dolandırıcıları Ünlü İsimleri Kullanıyor

Dolandırıcılar, son vakitlerde Facebook üzerinde çalışan işletmeleri de vurmaya başladı. Hatalılar, tanınan işletmelerin ve sayfaların takipçilerini maksat alıyor.

Dolandırıcılar, birinci olarak Facebook üzerinde gaye aldıkları işletmenin bir gönderisinin altına yorum bırakarak kelam konusu işletmenin kendi Bitcoin platformları ile işbirliğine girdiklerini ve bu işbirliğini kutlamak için bedavaya dijital para dağıtıldığını belirtiyor. Bu tıp gönderiler, iştirak fiyatı kandırmacasının bir diğer örneği. Birçok internet kullanıcısı, bu kandırmaca çeşidi ile Nijerya Prensi e-posta kandırmacası ile tanıştı. Bu dolandırıcılık tipinde yüksek kıymette bir paranın-ürünün bir yerde olduğu fakat bunun çıkarılması için belirli bir ölçüde bedel ödenmesi gerektiği belirtilerek kullanıcıların bu palavralara inanması bekleniliyor. Bu Bitcoin dolandırıcılığında ise kullanıcıların kelamda “bedava Bitcoin kampanyası”ndan faydalanmak için Bitcoin tipinde ödeme yaparak “adreslerini doğulamaları” gerektiği söz ediliyor. Gönderilerde adres belirlemek için gönderilen fiyatların faiziyle iade edileceği belirtilse de bu hiçbir vakit gerçekleşmiyor.

Bir işletmenin yetkilisi, bu dolandırıcılık tekniği hakkında, “Birçok kullanıcı, bizim profil fotoğrafımızla düzmece hesaplar açarak ve hesaplarında ismimizi kullanarak dolandırıcılık yapıyor. Elimizden geldiğince süratli bir halde onları şikayet edip kapanmalarını sağlıyoruz fakat her vakit yenileri çıkıyor.” tabirlerini kullanarak durum karşısında işletmelerin de çaresiz kaldığını belirtiyor.

Misal bir dolandırıcılık teşebbüsü, Kasım ayında Twitter’da baş göstermiş ve dolandırıcılar, Elon Musk’ın Twitter gönderilerine karşılık olarak Elon Musk’ın ağzından gönderiler yazmaya devam etmek suretiyle ünlü yatırımcının hayranlarının Bitcoin cüzdanlarını boşaltmaya çalışmışlardı.

Hatalılar, bu iş için erişimi hudutlu hesaplar kullanmak yerine Matalan ve Pantheon Books üzere markaların resmi hesaplarını çalarak profil fotoğraflarını ve fotoğraflarını Elon Musk’ın hesabına benzetmiş ve bu biçimde çok daha fazla kişiyi ağlarına düşürmeyi başardı. Musk’ın birçok hayranı ise dolandırıcıların ağına düşerek Elon Musk’ın düzenlediğini düşündükleri Bitcoin çekileşine katılabilmek için 0.1 Bitcoin bedelinde (yaklaşık 380 Amerikan doları) “katılım ücreti” ödedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir