Ford’dan 1 Nisan şakası gibi proje: Otomatik fren yapan alışveriş arabası

Günümüzde birçok aracın güvenlik teknolojileri ortasında “otomatik acil durum freni” mevcut. Potansiyel kazaların önlenmesinde değerli bir misyon üstlenen bu özellik, Ford’un araçlarında “Pre-Collision Assist” ismiyle karşımıza çıkıyor. ABD’li üretici, bu teknolojinin bir benzerini marketlerdeki alışveriş otomobillerine da getirmeye hazırlanıyor.

Otomatik fren yapan alışveriş arabası 

Birinci etapta kulağa 1 Nisan latifesi üzere gelen bu proje, Ford tarafından dün duyuruldu. Çocukların marketlerdeki alışveriş otomobillerini tıpkı gerçek bir arabaymış üzere sürmeye çalıştığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Hayli eğlenceli olan bu aktivite, kimi vakit bir beşere, marketin raflarına, yahut otoparktaki otomobillere çarpmakla son bulabiliyor. Çocuklu ailelerin bu kederine tahlil bulmak isteyen Ford, alışveriş otomobillerini otomatik fren sistemiyle donatmaya hazırlanıyor.

Ford’un Pre-Collision Assist sisteminden esinleniyor 

Ford’un alışveriş otomobillerine getireceği otomatik fren sistemi, elbette markanın Pre-Collision Assist sisteminden esinleniyor. Bu teknoloji, seyahat esnasında aracın etrafındaki öbür araçları, yayaları ve objeleri tarayarak muhtemel bir kaza anında otomatik fren yapıyor. Bunu yapmak için de aracın etrafına yerleştirilen kamera ve radarlardan yararlanıyor. Ford’un geliştirdiği otomatik fren yapan alışveriş otomobilleri da benzeri formda çalışıyor. Etraftaki insan ve objeleri tarayıp gerektiğinde durarak mümkün bir çarpışmayı önlüyor.

Ford’un “otomatik fren yapan alışveriş arabası” projesinin tek gayesi çocuklu ailelerin alışveriş tecrübesini kolaylaştırmak değil elbette. Şirket böylece hem Pre-Collision Assist teknolojisini daha da bilindik hale getirmek, hem de bu teknolojinin şoförler için ne kadar yararlı olduğunu herkese göstermek istiyor. Şimdilik sırf bir prototip olan otomatik fren yapan alışveriş arabası, yakın gelecekte Ford’un inovasyonları ortasına katılacak üzere görünüyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir