HDD satışlarında %12 düşüş yaşandı

İçinde bulunduğumuz yılın birinci çeyreğini geride bıraktık. Firmaların ve pazar analisti kuruluşların dönemsel raporları da haliyle yayınlanmaya başladı. Onlardan birisi de

HDD pazarının birinci çeyrek raporu oldu.

Piyasaya giriş yaptıkları birinci periyotta üzerlerindeki yüksek fiyat etiketleri kaynaklı pek de fazla alıcı bulamayan SSD’ler son devirde fiyatlarının ve bilhassa de fiyat/kapasite oranlarının alınabilir düzeye gelmesiyle daha fazla kullanıcıyla buluşmaya başladı. O denli ki bugün 20 dolara yakın bir fiyattan HDD’nizden kat kat daha fazla performanslı bir SSD edinebiliyorsunuz.

 

Trendfocus’un raporuna nazaran 3.5’’ ve 2.5’’ formatındaki tüketici sınıfı HDD’lerinin satışında kaydadeğer düşüş gerçekleşti. Öte yandan farklı bir biçimde kurumsal eserlerde ise satış sayıları üst tarafta.

 
3.5’’ HDD’lere baktığımızda çeyreksel bazda 4 milyon düşüş gerçekleşmiş ve 24.5 milyon satış gerçekleşmiş. 2.5’’ formundaki tahlillerde ise düşüş 6 milyona ulaşırken 37 milyon HDD siparişi verilmiş.

Düşüşün sebebi 

Son olarak kurumsal kanatta üstte belirttiğimiz üzere artış kelam konusu. 1 milyonla hudutlu da olsa yakalanan artış sonucunda 11.5 milyon depolama ünitesi satılmış. Sayılar kullanıcıların giderek SSD’lere yönelmesinin bir sonucu olduğu üzere Intel’in yaşadığı stok külfetinin da hissesini unutmamak gerek. Münasebetiyle ilerleyen devirde durum değişebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir