Instagram da Parolaları Şifrelemeden Saklamış

Facebook’un ismini son aylarda kapalılıkla ilgili olayların içinde sıkça duyduk. Üçüncü parti uygulamaların hassas dataları sızdırması, 1.5 milyon kullanıcının eposta şahıslarının “ezkaza” Facebook sunucularına yüklenmesi ve parolaların düz metin olarak Facebook çalışanları tarafından görüntülenebilmesi, kullanıcıları tasa içerisinde bırakmıştı.

Artık ise Facebook’un bir kolu olan Instagram’ın da parolaları şifresiz, düz metin olarak sakladığı ortaya çıktı. Başlığı kullanıcıları daha da zahmetten çıkartan “Parolaları inançla saklamak” isimli yazıda Facebook, milyonlarca Instagram kullanıcısının problemden etkilendiğini belirtti.

“18 Nisan 2019’da saat 07:00 PT’deki güncelleme: Bu yazı yayınlandığından beri, ek olarak Instagram şifrelerinin okunabilir biçimde depolandığını tespit ettik. Bu sorunun milyonlarca Instagram kullanıcısını etkilediğini kestirim ediyoruz. Etkilenen kullanıcıları başkalarına yaptığımız üzere bilgilendireceğiz. Araştırmamıza nazaran depolanan şifreler dahili olarak berbata kullanılmadı yahut şifrelere uygunsuz bir halde erişilmedi.”

Firma, milyonlarca kullanıcının parolasının “okunabilir” olarak saklandığını, bununla birlikte evvelki olayın tersine, parolalara çalışanlar tarafından erişilmediğini söylüyor. Elbette kullanıcılarını zımnilik skandallarıyla sıkça karşı karşıya bırakan Facebook’un bu dediklerine inanmak, pek kolay değil. Facebook’un bu kadar temel bir güvenlik tedbirini almaması ve bunu bugün “tespit etmesi”, elbet birçok güvenlik uzmanının ve sabrını zorlayacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir