Intel, Apple ve Qualcomm anlaşmasından dolayı 5G modem işinden çıktığını kabul etti

İçinde bulunduğumuz yılın teknoloji tarafındaki en büyük olaylarından biri hiç elbet Apple ve Qualcomm’un muahedeye varması. İki firma ortasında yıllardır süren davalar sürpriz bir gelişmeyle sonlandırıldı. Mutabakat açıklandıktan kısa bir mühlet sonra ise Intel’in telefonlar için 5G modem işinden çıktığı açıklaması gelmişti. Intel, Apple ve Qualcomm mutabakatı yüzünden bu kararı verdiğini kabul etti.

Kestirim ediliyordu

Intel, Apple ve Qualcomm üçlüsü ortasında yaşanan olaylar hakkında iki farklı görüş bulunuyordu. Bunlardan birincisi Intel’in 5G işinden çıkmaya karar verip bunu Apple’a bildirmesi ve Apple’ın da Qualcomm ile anlaşmak zorunda kalması. İkincisi ise Apple ile Qualcomm’un mutabakatı sonrası Intel’in telefonlar için 5G işinden çıkmaya karar vermesi görüşüydü. İddialar ikincinin yanlışsız olduğuna yönelikti ancak bugüne kadar net bir şey söylenemiyordu. Intel CEO’su Bob Swan yaptığı açıklama ile durumu netleştirmiş oldu.

“Apple ve Qualcomm’un duyurusu ışığında, bu teknolojiyi akıllı telefonlar için sunarken para kazanma istikametindeki beklentilerimizi değerlendirdik ve şimdi bir yol göremediğimize karar verdik.”

The Wall Street Journal’a üstteki açıklamayı yapan Swan, Intel’in Apple ve Qualcomm mutabakatı yüzünden bu kararı verdiğini bizlere gösterdi.

Daha evvelki haberlerimizde paylaştığımız üzere bu durum Intel’in 5G pazarından tam çekildiği manasına gelmiyor. Firma, bilgisayarlar ve öteki akıllı mesken aygıtlarına odaklanacak. iPhone’lar için de 4G modem üretimine devam edecek. Her halükârda Apple üzere kıymetli bir müşteriyi kaybetmek olağan ki Intel için pek yeterli gözükmüyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir