“Kara Deliğin Adı Chris Cornell Olsun”

Birinci gerçek kara delik manzarasının Çarşamba günü ortaya çıkmasının akabinde rock kümesi Soundgarden’ın solisti Chris Cornell’in isminin kara deliğe verilmesi için bir imza kampanyası başladı. Cornell’in bilinen müziklerinden birinin ismi “Black Hole Sun” (Kara Delik Güneşi) idi.

Pazar günü 11:23 itibariyle kampanya, 37.026 imzayı toplamış bulunuyordu. Cornell’in hayranları ne kadar çabalasa da kara delik, Powehi olarak anılıyor. Powehi, Hawaiian lisanında “bitmemiş karanlık yaratılışın kaynağı” manasına geliyor. Projeye dahil olan gökbilimcilerin bir Hawaii’li profesörden projeyi isimlendirmek için yardım istediği tez ediliyor. Bunun nedeni, fotoğrafı oluşturmakta kullanılan teleskopların sekizinden ikisinin Hawaii’de bulunması.

İmza kampanyasını başlatan Giuliana Jarrin, “NASA’ya, Event Horizon Telescope Collaboration’a ve bu keşifte yer alan tüm gökbilimcilere ve bilim beşerlerine bu kara deliğe Chris Cornell’in ismini vermelerini istiyorum diyor” ve şöyle devam ediyor:

“Bu, (Chris Cornell’in) hayatını ve müziğe olan katkısını onurlandırmanın ‘gerçeküstü’ ve şaşırtan bir yolu olurdu.”

Hayatının kıymetli kısmında depresyon sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Cornell, 18 Mayıs 2017’de verdiği bir konserin akabinde kendini asarak 52 yaşında hayatına son vermişti.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir