Oculus Touch’ta Büyük Birader Referansları

Facebook’un denetimi altındaki Oculus VR’ın başı, yeni Oculus Touch kontrolcüsünde gizlenen garip iletiler yüzünden ağrıdı.

Bildiriler birer latifeden ibaret olsa da, kimi kullanıcıları rahatsız edebilecek düzeyde ve yalnızca prototiplerde değil, üretim donanımında da mevcut. Facebook’tan VR eser lideri ve Oculus kurucu ortağı Nate Mitchell, olup bitenler hakkında Twitter’da konuştu ve şunları söyledi:

“Sürpriz yumurtuları sevsem de bunlar uygunsuz ve kaldırılmalıydı. Donanımın bütünlüğü ve fonksiyonelliği bu durumdan etkilenmemiştir. Bu durumun tekrar yaşanmaması için üretim sürecinde gerekli değişikliği yaptık.”

The messages on final production hardware say “This Space For Rent” & “??The Masons Were Here.??” A few dev kits shipped with “??Big Brother is Watching??” and “Hi iFixit! We See You!??” but those were limited to non-consumer units. [2/3] pic.twitter.com/po1qyQ10Um

— Nate Mitchell (@natemitchell) April 12, 2019

Bildiriler, aygıtın içindeki kaboların üzerine yazıldığından, onları görebilmeniz için aygıtı açmanız gerekiyor. Hasebiyle birden fazla kullanıcı iletileri görmeyecekti. Tekrar de Twitter’da birçok kullanıcının bundan mutlu olmadığı anlaşılıyor. Kimi kullanıcılar ise bunun reklam maksatlı yapıldığını, dikkatlerin yakında çıkacak Oculus Quest ve Oculus Rift S’ye dikkat çekmek istendiğini düşünüyor.

Yeniden de Türkçesiyle “Büyük Birader izlemede” ve “Masonlar Buradaydı” formundaki iletilerin birtakım kullanıcılara hiç de eğlenceli görünmediği kesin. Bilhassa Facebook’un kullanıcı verisi konusunda yeterli bir geçmişi olmadığından, bu çeşit iletilerin kullanıcıları telaşlara sürüklemesi anlaşılabilir.

Bu bildirilerin sayısı çok kısıtlı olan geliştirici kitlerinde olduğunu belirtmek gerekiyor. Raflara konulmayı bekleyen aygıtlarda bu iletilerin bulunmadığı söyleniyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir