Outlook.com Saldırısı Epostaları Aylarca Sızdırdı

Microsoft’un eposta hizmeti Outlook.com’un kimi kullanıcıları kapsayacak formda hack’lendiği ortaya çıktı. Ataklar sonucunda kimi kullanıcıların epostalarının saldırganlar tarafından okunduğu anlaşıldı.

Güvenlik açığı, Outlook.com adreslerini, Hotmail ve MSN.com eposta adreslerini etkiledi. Hacker’ların müşteri hizmetlerine ilişkin oturum açma bilgilerini ele geçirdiği, bunlarla birtakım kullanıcıların hesabına ulaştıkları söyleniyor. Taarruzdan fiyatlı hesapların etkilenmediği belirtiliyor.

Microsoft, hücumdan “kısıtlı sayıda tüketici hesabı etkilendi” diyerek yaşananları doğruladı ve taarruzun Ocak 2019’dan neredeyse Mart’ın sonuna dek yaşandığını belirtti. Microsoft, birinci başta epostaların içeriğinin saldırganların eline geçmediğini, sırf eposta adreslerinin, klasörlerin, iletilerinin husus satırlarının ele geçtiğini söylemişti. Lakin daha sonra yaşananların Microsoft’un itirafından daha makus olduğu ortaya çıktı. Motherboard’un konuştuğu kaynaklara nazaran “çok sayıda” hesap etkilenmiş ve birtakım durumlarda epostaların içeriği okunmuştu. Microsoft, daha sonra ikincisinin yanlışsız olduğunu doğruladı. Firmaya nazaran taarruza uğrayan kullanıcıların yüzde 6’sının epostalarının içeriği, saldırganların eline geçti. Lakin bunun tam olarak kaç hesaba denk geldiği bilinmiyor zira Microsoft, akının kaç hesabı etkilediğini açıklamadı.

Motherboard’un kaynağı hacker’ların Mart’a kadar altı ay boyunca epostalara ulaştığını argüman ediyor fakat Microsoft, bunun hakikat olmadığını söylüyor.

Saldırganlar parolalara erişim sağlamasa da Microsoft, etkilenen kullanıcılara parolalarını bir tedbir olarak değiştirmelerini öneriyor. Taarruzdan etkilenen kullanıcılara bununla ilgili bir eposta gönderildiğini söyleyelim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir