Stratolaunch ilk uçuşunu başarıyla tamamladı

Stratolaunch, gayelerini küçültmesine karşın tarihe geçmeyi başardı. Firma, başarılı bir formda Dünya’nın en büyük hava aracı Scaled Composites Stratolaunch’ın birinci uçuşunu tamamladı.

Çift iskeletli roket taşıyıcısı Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan uçuşuna başlayarak azamî 17000 feet (5181.6 metre) irtifa ile iki buçuk saatlik seyahatini tamamladı. Uçak rastgele bir yük taşımıyordu fakat birinci olarak sekiz yıl evvel duyurulan, daha evvel görülmemiş bir biçimde neredeyse 120 metre kanat açıklığına sahip olan bir aygıt için bu tekrar de büyük bir muvaffakiyet.

Bu hava aracı, 2011 yılında Stratolaunch’ı kuran Paul Allen’ın firma için vizyonunun temelinde yer alıyordu. Pek çok açıdan bu aracı Virgin Galactic’in White Knight Two aracına benzetebiliriz. Uçağın gayesi, roketleri yaklaşık 10000 metre yüksekliğe (35000 feet) taşıyarak yörüngeye çıkma seyahatini kolaylaştırmak ve masrafları azaltmak.

Tabi ki yolda çeşitli zorluklarla karşılaşılmadı değil. Uçağın birinci test uçuşlarının 2016 yılında yapılması planlanıyordu lakin o sırada uçak hazır değildi. Birinci motor testleri 2017 yılına kadar başlamadı ve taksi testleri de o vakitten beri aylardır yapılmaktaydı. Artık ise Stratolaunch’ın aracı asıl maksadına hazırlanmaya başlıyor.

Bu noktada asıl zorluk müşteri bulmak olacak. Northrop Grumman, şimdiden Pegasus XL roketlerini bu araç ile uçurmaya karar vermiş durumda lakin öbür kimlerin bu listeye katılacağı muhakkak değil. Stratolaunch, olağan roketlerle fırlatmaların fiyatının da düşmekte olduğu düşünülürse müşteri kazanmakta zorlanabilir…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir