Tesla Model S ve Model X yenilendi: Daha güçlü motor, daha uzun menzil

 

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, Model 3’e gösterilen ilgiden hayli şad. Ancak öbür modellerin gölgede kalmasını da istemiyor. Bu doğrultuda Model S ve Model X serisini güncelleyeceğini duyuran Tesla, bugün yaptığı açıklamayla yeni versiyonların üretimine başlandığını duyurdu.

Model 3 için geliştirilen motor artık Model S ve Model X’te 

Yapılan güzelleştirme çalışmaları kapsamında, Model S ve Model X serilerinde birinci olarak Model 3 için geliştirilen “daima mıknatıs dayanaklı senkron relüktans motor” kullanılmaya başlandı. Tesla tarafından yapılan açıklamada, kullanılan yüksek verimli motorun sürüş menzilini yüzde 10 oranında arttırdığı belirtildi. Model S ve Model X’in uzun menzilli versiyonları artık sırasıyla 600 km ve 523 km menzile sahip. Bunun yanı sıra, Model S ve Model X serilerinin güç ve tork bedellerinin kıymetli ölçüde arttığı, Long Range ve Standart Range modellerin 0-100 km/s hızlanma müddetlerinin de kısaldığı lisana getirildi.

Yeni Model S ve Model X, %50 daha süratli şarj oluyor 

Yapılan güncellemeler bununla sonlu değil. Daha verimli bir motora kavuşan Model S ve Model X’in şarj müddetleri de uygunlaştırıldı. Kelam konusu araçlar artık V3 Supercharger ismi verilen istasyonlarda 200 kW, V2 Supercharger’larda ise 145 kW güçle şarj olabiliyor. Bu da Model S ve Model X’teki bataryanın eskiye göre yüzde 50 oranında daha süratli dolması manasına geliyor.

 

Model S ve Model X ile ilgili bir öteki yenilik de süspansiyon sisteminde. Tesla, bu araçlarda bulunan havalı süspansiyon sistemini bir kademe daha yükselterek adaptif sönümleme sistemiyle geliştirmiş. Bu geliştirmenin daha fazla konfor ve dinamizm sunacağını belirten ABD’li üretici, donanım güncellemesinin yanı sıra OTA yazılım güncellemeleriyle süspansiyon sistemini güzelleştirmeye devam edeceklerinin de altını çiziyor.

Standart Range versiyonu tekrar listeye eklendi 

Model S ve Model X’in geçtiğimiz yıl listeden kaldırılan “Standart Range” versiyonu yine seriye eklenmiş durumda. Model S’in 460 km menzil sunan başlangıç versiyonu 78 bin dolar, Model X’in 400 km menzil sunan başlangıç versiyonu ise 83 bin dolar fiyat etiketine sahip. Kelam konusu araçların uzun menzilli versiyonlarında hala 100 kWh batarya paketi kullanılıyor. ABD’li üretici satış stratejisi gereği standart menzilli versiyonların batarya kapasitesini açıklamıyor. Ama bu araçlardaki bataryanın da 75 ile 85 kWh ortasında olduğu düşünülüyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir