Xiaomi’den 120 km menzilli elektrikli bisiklet: Himo T1

Eser gamında telefonlardan süpürgelere kadar pek çok akıllı aygıt bulunan Xiaomi, Himo V1 ve Himo C20 ismini verdiği küçük elektrikli bisikletleri ile dünya genelinde gitgide yaygınlaşan bu alana da el atmıştı. Çinli şirket artık de moped, öbür ismiyle motorlu bisiklet olarak tabir edilen Xiaomi Himo T1 modelini görücüye çıkardı.

Çinli markanın birinci elektrikli moped’i olan Xiaomi Himo T1, öbür moped’lerde olduğu üzere pedallara sahip. Bu özellik, Xiaomi Himo T1 modelinin yasal olarak elektrikli bisiklet sınıfına girmesini sağlıyor. Himo T1’i süren kişi dilerse scooter dizaynına misal tabanda ayaklarını dinlendirerek seyahat edebiliyor. Öbür elektrikli bisiklet modellerine ortalama 300 dolar fiyat biçen Xiaomi, Himo T1’in satış fiyatını da 450 dolar olarak belirlemiş.

İki farklı batarya ile 120 km’ye kadar menzil 

Xiaomi Himo T1’in art tekerleğinde 350 W daima mıknatıslı motor vazife yapıyor. İki farklı batarya seçeneğine sahip elektrikli moped’in 672 Wh’lık batarya seçeneği 60 km sürüş menzili sunarken, daha fazla menzil arayanlar için de 120 km menzil sunan 1.34 kWh’lık bataryaya yer veriliyor. Xiaomi Himo T1’in azamî suratı ve yükü şimdi açıklanmadı. Lakin Çin’deki yasalar elektrikli bisikletlerin azamî suratını 25 km/s, yükünü ise azamî 55 kg olarak sınırlıyor. Münasebetiyle Himo T1’in de bu bedellere sahip olmasını bekleyebiliriz.

Xiaomi Himo T1’in önünde hidrolik disk fren, ardında ise kampana fren bulunuyor. Tekerlekteki motor sayesinde rejeneratif frenlemeye sahip olan elektrikli moped tek bir tuşla çalışıyor. Menzil ve sürat üzere bilgilerin küçük dijital bir ekrandan izlendiği Himo T1’in önünde 18 bin parlaklık düzeyinde kısa/uzun ayarı bulunan far yer alıyor. Kısa farın 5 metre, uzun farın ise 15 metre arayı aydınlatabildiği söyleniyor. Xiaomi Himo T1’in yangına sağlam malzemeler ve boya ile üretildiği de gelen bilgiler ortasında.

Xiaomi Himo T1 elektrikli moped’in Çin’deki satışları 4 Haziran tarihinde başlayacak. Öbür pazarlarda satışa sunulup sunulmayacağı ise şimdi bilinmiyor. Ancak Xiaomi’nin başka eserlerinde olduğu üzere, Himo T1’i de AliExpress ve GearBest üzerinden satın almak mümkün olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir