3D Baskılanan Hidrojel Robotlara Güç Verecek

Robotlar elbet ki sert metal ve plastik gereçlerin yanı sıra daha esnek ve yumuşak materyaller bulunduruyor olsalardı daha kullanışlı ve daha cazip olabilirlerdi. Brown University araştırmacıları ise bu eksikliği doldurabilecek bir malzemeyi geliştirmeyi başardıklarını öne sürüyorlar. Malzeme, şimdiden küçük ve hassas nesneleri kaldırıp taşıyabiliyor olması ve özel mikroakışkan aygıtlar üretebilmesi ile bilim ve teknoloji dünyasının dikkatini üzerinde toplamış durumda.

Araştımacılar materyalin kendi üzerinde yapışma eğilimini hidrojelden yapılmış bir semenderin kuyruğu üzerinde gösteriyor.

Materyalin bu esnek yetenekleri ise kendisine epeyce özel ve kıymetli vazifeler kazandırıyor. O denli ki gerecin kelam konusu kullanım alanlarının ortasında agresif kanser hücrelerinin tespit edilmesi ve hayat kurtarıcı ilaçların üretilmesi var.

Üç boyutlu baskı prosedürü ile üretilen hidrojelin yapısında bükülme, dönme ve makul kimyasallar ile muamele edildiğinde bir ortada durabilme yeteneğine sahip bir çift polimer bulunuyor. Bir polimer yapısına sağlamlık ve yapısal bütünlük sağlayan kovalent bağlar taşırken öteki polimer yapı ise bükülme ve kendi üzerine yapışma üzere daha dinamik özellikler sağlayan iyonik bağları üzerinde bulunduruyor. Birlikte bu iki polimer yapı yumuşak, sağlam ve değişimlere karşılık verebilen bir gereç üretebiliyor- bu, yumuşak bir robotik dokunuşu mümkün kılabilir.

Kelam konusu hidrojel, mikroakışkan aygıtların üretilmesi için imkan vaat eden bir temel sağlıyor olabilir- bu ise kanser tedavisi, sıvı bazlı saat teknolojisi ve patlayıcıları tespit etme üzere çeşitli yelpazedeki birçok kıymetli misyonu kelam konusu materyalin üstlenebileceğini gösteriyor.

Şimdiye kadar hidrojel kümesindeki materyaller, mikroakışkan yapılarında bulunan kompleks kanal ve odacıkları bulunduran bir kalıpta üretilemiyordu. Lakin kelam konusu yeni gerecin üç boyutlu baskı teknoloji ile üretilebiliyor olması, gerecin LEGO modülleri üzere istiflenebilmesini ve bu sayede değişik mikroakışkan kanallar taşıyan blokların istenebildiği üzere inşa edilebilmesini sağlıyor.

Fakat her ne kadar yüksek potansiyel taşıyan bir gereç olsa da kelam konusu bu hidrojel, kullanıma şimdi hazır sayılmaz. Araştırmacılar şimdi polimerlerin kelam konusu alanlarda kullanım için gerekli dayanıklılık ve fonksiyonellik açısından daha güzel bir halde ayarlanması gerektiğini belirtiyor. Şayet araştırmacılar bu gayretlerinde başarılı olurlarsa laboratuvarlar için yumuşak robotik modüllerin yapbozlara emsal olarak üretilmesi ve modüllerin montaj ve demontaj süreçlerinin çarçabuk yürütülebilmesi mümkün olacak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir