Apple şimdi de bisiklet yolu projesinin logosuna takıldı

Son devirde Apple’ın kendisine ilişkin birtakım isim ve sloganları müsaadesiz olarak kullandığı savıyla dünyanın farklı ülkelerinde hukuk çabası başlattığını görüyoruz. Her ne kadar başarılı olamasa da firma marka haklarını muhafaza gayretlerine devam ediyor.

Logoyu taklit argümanı

Swatch ile ilgili iki davanın akabinde Apple artık de Almanya’da bir bisiklet yolu projesinin logosundan rahatsız oldu. Rhein-Voreifel turizm birliği tarafından Ren ırmağının sol kenarına yapılan 100km uzunluğundaki Rheinische Apfelroute bisiklet yolu projesinin logosu firmaya nazaran kendi logosunu andırıyor.

Firma avukatları birliğe gönderdiği ihtarnamede proje logosunun bir kenarı yenmiş elmayı andırdığı ve yeşil yaprağı ile birlikte kendi logosuna göndermeler yaptığını belirtmiş. Bu nedenle de logonun acil olarak değiştirilmesini istemiş.

Apple logosuna ne kadar benziyor elbette tasarım uzmanlarının incelemesi gereken bir mevzu lakin Apfelroute ismi ve logosu Avrupa Bölgesel Geliştirme Fonu takviyesinde hazırlandı. Ayrıyeten Almanya Patent ofisi tarafından da marka tescili yapılmış durumda. Apple ofise de bu mevzuda itirazını yaptı.

Evvelki davalarda kullanılan sloganların ülke hudutları içerisinde bir mana tabir etmediği ve daha çok ABD’de tanındığı teziyle red kararı verilmişti. Bu kere Apple’ın kendi logosu kelam konusu ve haliyle firmanın Avrupa’da tanınmasını sağlıyor. Bakalım süreç nasıl sonuçlanacak?

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir