Bilim İnsanları Cep Telefonunu Parçalarsa!

Akıllı telefonlar tanıtıldıktan sonra ekseriyetle çeşitli test otoriteleri tarafından modüllerine ayrılır ve içinde hangi modüllerin kullanıldığı açıklığa kavuşturulur. Hatta bu takımlardan biri olan iFixit‘in her yeni cep telefonunu modüllerine ayırdığına ve bununla tamir edilebilirlik oranını ölçümlemesine alışkınız. Pekala, bir akıllı telefon bilim adamları tarafından parçalanırsa, sonuç nasıl olur dersiniz? Yanıtı Plymouth Üniversitesi araştırmacıları veriyor.

İşte cep telefonu içindeki hususlar Bilim insanları akıllı telefonu bir mikserden geçirmiş ve içinde yer alan hususları incelemiş. Sonuç inanılmaz!

Plymouth Üniversitesi, akıllı telefonlar üzerinde yaptığı bir araştırmada akıllı telefonların içinde yer alan unsurların neler olduğunu ortaya koyuyor. Elbette burada anakart, kamera, kasa, ekran ve batarya üzere donanım öğelerinden bahsetmiyoruz, bilim insanlarının cep telefonunda baktıkları şey gerçek manada unsurlar olmuş.

Yapılan bir testte bir iPhone’u (pilsiz!) miksere atan araştırmacılar, telefonu neredeyse büsbütün toza çevirene kadar karıştırmışlar. Akabinde ise mikserdeki kesimleri tahlil ederek hususların tiplerini belirlemişler. Sonuç inanılmaz. O denli ki, parçalanan bir iPhone’un içinde yer alan hususlar ortasında kalabalık bir küme var. 13 gram silikon, 33 gram demir, 4 gram karbon, 1.5 gram kalsiyum, 7 gram krom, 2.5 gram alüminyum, 6 gram bakır, 2.7 gram nikel, 0.7 gram teneke, 90 miligram gümüş ve 36 mg altın, yalnızca bir iPhone’da bulunanlar. Üstelik her akıllı telefonda benzerlikler olsa da, farklı hususlar de kullanılıyor. Bununla birlikte yıllık akıllı telefon üretimi 1457 milyon ünite iken bu hususların kullanım oranının totalde ne kadar olduğunu gelin siz hesap edin. Yahut daha kolayı, çabucak üstteki görüntüyü izleyin.

Plymouth Üniversitesi araştırmacılarının bu çalışma ile ortaya koymak istedikleri şey, elbette bir akıllı telefonun içindeki hususların neler olduğu değil. Emel, bu telefonları satın alanları bilinçlendirmek ve üreticilerin geri dönüştürülebilir unsurlara yönelmesini sağlamak.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir